برنامه اکوخبر

کارنامه مسکن در فروردین

آمارهای جدید بانک مسکن از کاهش قیمت خانه در فروردین نسبت به اسفند ماه خبر می‌دهد، آن هم بعد از چندین ماه که قیمت‌ها در این بازار صعودی بود.

آمارهای جدید بانک مسکن از کاهش قیمت خانه

وضعیت بازار مسکن در سال ۹۹ به سمتی پیش رفت که تحلیل های مختلف در مورد این بازار در سال ۱۴۰۰ متشری های زیادی داشت و خیلی ها منتظر بودند و هستند که اتفاق مثبتی بیفتد برای همین کارنامه مسکن در فروردین ماه می تواند توجه های زیادی را جلب کند مخصوصا اینکه می بیبنیم میانگین قیمت مسکن در تهران بعد از چندین ماه پی در پی افزایش یک کاهش کوچیک داشته که شاید امیدوار کننده باشد.

اینطور که بانک مرکزی اعلام کرده در فروردین ماه امسال متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران ۲۹ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل ۳.۱ درصد کاهش داشته، در واقع در اسفند ماه میانگین قیمت مسکن در تهران ۳۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بوده.

 البته قیمت مسکن در فروردین ماه امسال نسبت به فروردین سال ۹۹ بیشتر از ۹۰ درصد گران شده. اگر بخواهیم دقیق بگوییم میشود ۹۱ ممیز هفت دهم درصد. علاوه براین، تعداد معاملات انجام شده در این ماه هم معادل ۲.۱ هزار فقره بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۸.۵ درصد افزایش و در مقایسه با ماه قبل ۶۰.۳ کاهش را نشان می‌دهد و بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا حاکی از آن است که واحدهای تا پنج سال ساخت با سهم ۳۵.۱ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند.

این در حالی است که در میان مناطق ۲۲‌گانه شهر تهران بیشترین قیمت هر متر خانه حدود ۶۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در منطقه یک و کمترین آن با حدود ۱۳ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان در منطقه ۱۸ بوده است که هر یک از آنها با افزایش ۱۱۳.۳درصدی در منطقه یک و ۸۱.۴ درصدی در منطقه ۱۸ مواجه شده‌اند. توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده برحسب قیمت یک مترمربع بنا در فروردین امسال نیز حاکی از آن است که واحدهای مسکونی در دامنه قیمتی ۱۵ تا ۲۰ و ۲۰ تا ۲۵ میلیون تومان به ازای هر مترمربع بنا با سهم ۱۶.۲ درصد بیشترین سهم از تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص دادند و دامنه قیمتی ۱۰ تا ۱۵ و ۲۵ تا ۳۰ میلیون تومان با ۱۳.۱ و ۱۱.۷ درصد سهم در رتبه بعدی قرار دارد.   از سوی دیگر در فروردین امسال توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر اساس ارزش هر واحد نشان‌دهنده آن است که واحدهای مسکونی با ارزش ۵۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان با اختصاص سهم ۲۲.۵ درصد بیشترین سهم از معاملات انجام شده را داشته‌اند.

 

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد