او بار دیگر بر صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران تاکید کرده است. خطیب زاده درباره گفت وگو با آمریکا  گفته بین تهران و واشنگتن مدت هاست که گفت و گویی چه به صوت مستقیم و چه غیر مستقیم صورت نگرفته و موضع جمهوری اسلامی ایران هم روشن است.

نکته مهم جلسه امروز خطیب زاده به تاریخ دقیق بازگشت به مذاکرات برجام بر میگردد. پیش تر علی باقری، معاون حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه در جریان سفرش به بروکسل اعلام کرده بود که تاریخ دقیق در هفته پیش رو اعلام می شود. میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در مذاکرات کمیسیون مشترک برجام هم در تویئتی خواسته بود که تاریخ دقیق بازگشت به مذاکرات برجام اعلام شود، امروز خطیب زاده گفت «توئیت آقای اولیانوف را ندیده ام و در مورد ان اظهار نظر نمی کنم.»

 ایران و اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ کننده برجام در بروکسل به تاریخ برگزاری اولین دور جدید گفت و گو ها در وین نزدیک شدند و پیش از پایان ماه نوامبر این دور از گفت و گوها انجام می شود، ما با پکن رایزنی های خیلی نزدیکی داریم و در بروکسل تاریخ آغاز مذاکرات قطعی و نهایی نشد چرا که ایران میخواست با همه طرف ها از جمله پکن رایزنی کند و تاریخ، به زودی نهایی می شود. خطیب زاده در پاسخ به این سوال که آیا نشست مذاکرات وین در سطح وزرای خارجه برگزار می شود یا در سطح معاونین، گفت: در سطح وزیران خارجه موضوعی مطرح نیست و این مذاکرات، مثل گذشته در سطح معاونان پیگیری می شود.  نکته بعدی در صحبت های خطیب زاده در مورد رفتار متناقض آمریکا بوده و گفته اگر فقط یک دلیل بخواهیم به رسانه ها بگوییم که چرا گفت و گوها در وین به نتیجه نرسید، همین اظهارات متناقض مقامات آمریکا و اقدامات دوگانه ای است که انجام می دهند. از یک طرف تلاش می کنند که میراث ترامپ حفظ شود و فشار حداکثری اعمال می کنند، از طرف دیگر صحبت های دیگری را بیان می کنند. باید از پیچیدگی کم و به صورت موثر تحریم ها را رفع کرد و ضمانت برای اجرای موثر برجام  وجود داشته باشد و منافع اقتصادی ایران از برجام به صورت جدی احیا شود.