طبق ادعای پایگاه خبری واشینگتن فری بیکن؛ در سه ماه گذشته ایران روزانه قریب به ۸۰۰ هزار بشکه نفت به چین صادر کرده که این میزان دو برابر مقدار مشابه در سال گذشته است. بر اساس ادعای این پایگاه، ایران برای صادرات نفت به چین رادارهای کشتی های خود را خاموش نموده و به این ترتیب با دور زدن تحریم ها موفق به صادرات نفت به کشورهای چین و روسیه می شود. نکته مهم در این گزارش آن است که این ادعا متناقض با آمارهای منتشر شده از سوی اتاق بازرگانی ایران است.
دلیل تناقض در آمارهای مختلف منتشر شده میزان صادرات نفت به چین چیست؟
این ادعا در حالی مطرح شده که بر اساس گزارش اتاق بازرگانی ایران، صادرات نفت ایران به چین در هفت ماهه اول سال ۲۰۲۱ حدود ۱۱ میلیون دلار بوده است. در همین رابطه پایگاه خبری رویترز نیز به نقل از گمرک چین گزارش داد که صادرات نفت ایران به چین حدود ۹۰ درصد کاهش یافته است.
برخی رسانه های داخلی آمارهای منتشر شده توسط اتاق بازرگانی ایران را نادرست می دانند. یک عامل مهم در این میان موضوع تحریم ها و عدم ردیابی مسیر و میزان این صادرات است.
بعد از انتشار این آمارها برخی کارشناسان معتقد بودند چین دیگر مشتری نفت ایران نیست اما جواد اوجی، وزیر نفت دولت سیزدهم در گزارش عملکرد ۷۰ روزه وزارتخانه متبوع خود گفت: " وضعیت فروش نفت خیلی بهتر شده است". او به موضوع فروش فرآورده های نفتی نیز اشاره کرده و گفته که در این مدت به لحاظ تامین ذخایر داخلی محدودیت هایی داشتیم اما از یک الی دوهفته آینده بحث صادرات فرآورده های نفتی را نیز خواهیم داشت.
سوال مهمی که در این میان باقی است آن است که میزان نفت صادراتی ایران به چین کاهش داشته یا افزایش؟
اکو ایران در برنامه اکو خبر با بررسی میزان صادرات نفت ایران به چین به این سوال مهم پاسخ داده است.