غول های معدنی جهان چقدر می ارزند؟

رشد قیمت فلزات و رونق بازار برخی محصولات معدنی طی هفته ها و ماه های اخیر سبب شده تا سهام شرکت های بزرگ معدنی جهان با رشد مواجه شود.

به عنوان نمونه قیمت سنگ آهن، ماده اولیه فولادسازان از آوریل امسال تاکنون بیش از ۹۰ درصد رشد داشته است. افزایش قیمت سنگ آهن، سودهای کلانی را برای شرکت های بزرگ از جمله BHP، واله، ریوتینتو و فورتسکیو متالز به وجود آورده است که می توانند سنگ آهن را با هزینه کمتر از ۲۰ دلار در هر تن از زمین استخراج کنند. 

به گزارش فایننشال تایمز، دو عامل عمده باعث افزایش سنگ آهن در سال ۲۰۲۰ شده است: نخست تقاضای پررونق سنگ آهن چین، جایی که دو سوم سنگ آهن حمل شده از دریا مصرف می شود و دوم، اختلالات عرضه در برزیل، یکی از کشورهایی که به شدت تحت تاثیر کووید-۱۹ قرار گرفته است. 

 «اس اند پی گلوبال» هفته قبل، شرکت های برتر معدنی جهان را از نظر ارزش بازار مورد بررسی قرار داده است. بر اساس این بررسی، هم اکنون فقط دو شرکت معدنی در جهان ارزشی بالاتر از ۱۰۰ میلیارد دلار دارند و این دو شرکت حدود ۲۵ درصد از ارزش کل شرکت های برتر را به خود اختصاص داده اند.

اکو معدن در این برنامه با استناد به گزارش اس اند پی گلوبال به معرفی شرکت های برتر معدنی جهان و ارزش بازار آنها پرداخته است.

 

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد