طی 3 روز، نرخ دلار در بازار تهران 1600 تومان از ارزش خود را  از دست داد؛ دیروز  برخی منابع از جمله خبرگزاری فارس اعلام کردند که نرخ دلار تهران تا 31 هزار و 500 تومن پایین اومده، هر چند نتوانست در این سطح دوام بیاورد.

برخی تاکید داشتند ریشه این کاهش را باید در بازار هرات جست و جو کرد که در آن نرخ به کانال 30 هزار تومان عقب نشینی کرده است. افت نرخ ها در هرات، بیشتر از تهران و سلیمانیه بوده است. در این چند روز هرات در مقابل کاهش بیشتر مقاومت نشان داد، اما دیروز بیشتر از تهران و سلیمانیه ریخت. اگر دلار تهران با معادل درهم  مقایسه شود، نسبت به نرخ برابری این ارز در حدود هزار تومان ارزانتر است. نرخ کوتاژی درهم نیز  معروف تر از قبل شده، و مشتریانش در حال افزایش. نرخ کوتاژی بالاتر از نرخ نیما هست، اما نسبت به بازار ارزانتر هست و به همین دلیل واردکننده دنبال این ارز  است.

در سمت رسمی بازار؛ اگر شما مسافر هستید یا دانشجو هستید و قصد مهاجرت دارید، می توانید با 27 هزار و 560 تومان صاحب یک دلار شوید! هنوز فاصله این نرخ با بازار آزاد به حدی هست که صف های طویلی رو مقابل صرافی ها شکل دهد، حتی اگه واقعا هم دانشجو یا مسافر نباشید، این نرخ تحریک کننده حضور در بازار ارز است. به همین دلیل کارشناسان بارها تاکید داشته اند که بانک مرکزی این اختلاف نرخ را باید از بین ببرد. 

با ظهور نرخ توافقی دلار که حاصل معامله صرافان با صادرکننده ها بدون سقف قیمتی است عرضه در بازار رشد کرده، زیرا این نرخ مماس به بازار آزاد تعیین می شود. دیروز صرافی ها، نرخ دلار سهمیه ای را 31 و 500 تومان اعلام کردند. با این نرخ، خرید دلار سهمیه ای  با کارت ملی چندان سودی نخواهد داشت اما همین تزریق از بالا، موج کاهشی بازار ارز را در روزهای اخیر شکل داده است. صرافان اعتقاد دارند تمام دلار توافقی را که از صادرکننده خریده بودند به فروش رساندند. نرخ خرید صرافان از صادرکننده ها هم 31,250 تومان بوده است. 

در بازار سکه اما شاهد یک ریزش اساسی هستیم. سکه نسبت به یکشنبه بیش از 10 درصد از ارزش خودش را از دست داد. در سایت اتحادیه طلا، نرخ سکه امامی 15 میلیون و 100 هزار تومان اعلام شده. سکه رفاه بالاتر از سکه بازار و اتحادیه، روی 15 میلیون و 490 هزار تومان معامله شد و در نهایت در بازار، نرخ سکه 15 میلیون و 200 هزار تومان ثبت شده است. در حال حاضر حباب سکه از 2 میلیون تومان عقب نشینی کرده و به یک میلیون و 480 هزار تومان کاهش یافته است رشد اونس و ریزش شدید سکه موجب شده اتفاق رو رقم خورد. در بازار سکه شکاف نرخ خرید و فروش افزایش یافت. خرید سکه در کانال 14 انجام می شود و فروش در کانال 15 و در سطح 15,200 تا 15,250!

حرف و حدیث های بازار

در بین معامله گرا گاهی دیالوگ هایی رد و بدل می شود که شاید از برخی خبرها مهمتر باشد. مثلا روز چهارشنبه راجع به سیاست های بازارساز  زمزمه های جدیدی مطرح می شد. از نظر گویندگان چون این بار اخبار درمانی بازار ساز جواب نداده، شروع به بستن حساب ها کرده است. به گفته آنها هر معامله گری که تودراتاق فردایی معامله کرده، حسابش بسته شده است. البته به کسانی که دچار انسداد حساب شده اند یک سایت برای امکان اعتراض و معرفی شده است. سایت Eers.ir سایتی است که برای ثبت درخواست رسیدگی مجدد معرفی شده است. در بین معامله گرا گفته می شود که بازارساز با معامله گرانی که داد و ستدهای سنگین داشته اند مشکل دارد و به قول بازاری ها، به دنبال این است که کله گنده های بازار را شناسایی کند. 

معامله گرا نسبت به تزریق و کاهش 1600 تومانی در 3 روز هم اعتقاد دارند که وقتی بازارساز می توانست تزریق کند و نرخ را کاهش بدهد، چرا زودتر اقدام نکرد؟ آنها تصور می کنند که بازارساز صبر کرده تا نرخ بالا رود و بعد از آن بتواند دلار خود را به نرخ بالاتر بفروشد! این همان بدبینی همیشگی است که نسبت به دولت در بازار ارز وجود داره؛ چون در حال حاضر بازارساز دلار خود را عرضه نکرده، فقط با یک تصمیم باعث شد تا صادرکننده ها مایل باشد که تزریق بیشتری به بازار داشته باشد. 

همچنان شاهد سقوط ارزش لیر در برابر دلار هستیم، و هر دلار آمریکا به 17.28لیر رسیده، خیلی ها به طعنه می گویند که آیا در بازار ارز ترکیه هم راجع به ریال صحبت میشه؟‌ 

چشم انداز بازار ارز

در مورد چشم انداز بازار  گروهی اعتقاد دارند لازم است بعد چند روز صعود، روندها اصلاح شود، اگر دلار تهران زیر 31 هزار تومان تثبیت بدهد، باید انتظار یک روند کاهشی را داشته باشیم.

در مورد قیمت سکه هم کف فعلی رو 14 میلیون و 500 تا 300 هزار تومان در نظر می گیرند. سکه بازها تصور می کنن که اگر نرخ نتواند بالای 15 و 150 بماند تا این نقطه ریزش خواهد کرد. در بازار دیروز 2 نکته جالب هم در تابلوهای صرافی مشاهده شد؛ در حال حاضر هیچ جای دنیا دلار باارزش تر از یورو نیست، اما در تابلوهای صرافی خیابون فردوسی نرخ دلار بیشتر از یورو هست! دلیل چنین اتفاقی به تفاوت در درج نرخ دلار و سایر نرخ ها باز می گردد.

صرافان نرخ دلار در صرافی ها را بر اساس بخشنامه جدید بانک مرکزی بر مبنای نرخ توافقی ثبت می کنند، اما برای یورو هنوز این اتفاق رخ نداده و نرخ بازار متشکل ثبت می شود! به همین دلیل نرخ دلار از یورو در بازار ارز ایران گرانتر نمایش داده می شود.البته شما اگه با کارت ملی  داخل صرافی شوید، از یورو با قیمت روی تابلو خبری نیست!

نکته دوم هم به بالا بودن قیمت ارزهای متفرقه در تابلو برخی صرافی ها، نسبت به بازار آزاد برمی گردد! پوند و لیر از جمله این ارزها هستند. در واقع نرخ این نوع ارزها در کف بازار، ارزانتر از صرافی های رسمی است.