در اولین روز زمستان، اسکناس آمریکایی توانست به بالای محدوده مقاومتی ۳۰ هزار و ۲۰۰ تومان برود. چنین صعودی تاثیر انتظاری افزایشی در بازار دلار داشت و موجب شد که میزان خریدها کمی بیشتر شود و این ارز به سوی محدوده ۳۰ هزار و ۳۰۰ تومانی حرکت کند.

به گفته فعالان، در دو روز گذشته اخبار سیاسی انتشار یافته، احتمال احیای برجام را محدود نشان می داد و همین موضوع موجب شد که بخشی از خریداران احتیاطی به بازار بازگردند. از نگاه شماری از معامله گران ارزی لحن آمریکا در قبال برنامه هسته ای ایران تندتر شده است و هم زمان ادعاهای اسراییل نیز افزایش یافته است. چنین مواردی تا حدی انتظارات بازیگران ارزی را تحت تاثیر قرار داده است. افزون بر این ها، در روزهای انتهایی آذرماه، بازار تمایل زیادی برای تثبیت زیر مرز ۳۰ هزار تومانی نشان نداد و به سرعت معامله گران توانستند قیمت دلار را از محدوده ۲۹ هزار و ۷۰۰ تومانی بالا بیاورند و به سوی مرز ۳۰ هزار تومانی هدایت کنند.

تثبیت دلار بالای مرز یاد شده انتظارات افزایشی را در میان معامله گران فنی بالا برد. در شرایط کنونی به نظر می رسد اسکناس آمریکایی تنها زمانی دچار افت معنادار خواهد شد که محدوده ۲۹ هزار و ۷۰۰ تومانی را از دست بدهد. در این میان تحلیل گران فنی نیز باور دارند تا زمانی که دلار بالای محدوده ۳۰ هزار و ۲۰۰ تومان قرار دارد، باید انتظار افزایش ارزش بیشتر دلار را داشت. در کنار این فتح قله ۸ هزار و ۵۰۰ تومانی حواله درهم حتی می تواند زمینه ساز ورود تقاضای بیشتری به بازار ارز داخلی شود.

البته برخی دیگر اعتقاد دارند بازار به شدت خبری است کافی هست یک خبر مثبت بیاید تا قیمت دلار دوباره کاهشی شود. از دید این گروه قیمت دلار پتانسیل افزایش های بیش از این مقدار را ندارد و نوسان بالای 30 هزار به معنی قرار گرفتن قیمت در بدبینانه ترین حالت ممکن در برهه کنونی است. از این رو این گروه چندان موافق نوسان های بیش از این در بازار ارز نیست.