به گزارش اکوایران؛ پس از شیوع و همه‌گیری ویروس کووید ۱۹ در اواخر سال ۹۸، ترکمنستان اقدام به جلوگیری از ورود کامیون‌های ایرانی و ترانزیت به این کشور کرد و این ممنوعیت تا شهریور سال جاری ادامه داشت، حال با رفع ممنوعیت تردد کامیون‌های ایرانی به ترکمنستان شاهد افزایش 100 درصدی تردد کامیون ها از سرخس به ترکمنستان هستیم.  

ورود مستقیم به عمق خاک کشورهای طرف مبادله یکی از امتیازاتی است که علاوه بر کاهش زمان تردد کامیون‌های حمل‌بار را به همراه خواهد داشت. کامیونداران همواره نسبت به طولانی شدن زمان توقف کامیون‌ها پشت مرزهای طرف مقابل گلایه داشتند که با اجرایی شدن این طرح این گلایه برطرف خواهد شد.

از سوی دیگر براساس توافق طرفین و حذف دریافت متقابل خط سیر عبور کامیون های ایرانی و ترکمنی در داخل خاک دو کشور از آبان امسال به ازای هر کیلومتر ۱/۵ دلار در نظر گرفته شد که به گفته مسوولین دو طرف این امر سبب کاهش هزینه ها و افزایش حجم‌ مبادلات تجاری خواهد شد.

براساس توافقات صورت گرفته در این راستا و با تحقق مصوبات نشست روسای گمرک دو کشور در شهریور ماه سال جاری در محل گمرک مرزی لطف آباد ایران و آرتیق ترکمنستان، اولین کامیون ترکمنستانی وارد خاک ایران شد.

براساس این گزارش با این اقدام کامیون های دو طرف می توانند به صورت حمل یکسره، ترانشیپمنت مستقیم و غیر مستقیم وارد اماکن گمرکی و عمق خاک دو کشور شوند.

به گزارش گمرک طرف ترکمنستانی هیچ محدودیت و ممنوعیتی در تعداد ناوگان ورودی و خروجی اعمال نمی کند، و با توجه به علاقمندی طرف ترکمنستانی به افزایش حجم مبادلات بین کشور، مقامات گمرکی ترکمنستان خواهان افزایش ساعت کاری گمرک دو طرف هستند تا تشریفات گمرکی با سرعت بیشتری انجام شود.

براساس این گزارش محدودیت های کرونایی هم که بیش از این، طولانی شدن عملیات گمرکی را در پی داشت، برداشته شده است.  این گزارش در خصوص افزایش میزان ترانزیت و صادرات کالا از گمرک مرزی سرخس می افزاید:  در ۷ ماهه سال جاری میزان ترانزیت از گمرک سرخس ۶۲ درصد و وزن صادرات ۱۳ درصد افزایش یافت.