به گزارش اکوایران؛ براساس آمار اعلام شده از سوی سازمان توسعه و تجارت در مدت زمان مورد بررسی صادرات ایران به عراق 4 میلیارد و 305 میلیون دلار رسید، این در حالی که در مدت مشابه سال قبل روند صادرات به عراق برابر با 4 میلیارد و 133 میلیون دلار بوده است. روند صادرات ایران به عراق طی ماه‌های اخیر شکل نزولی به خود گرفته بود و ایران شریک چهارم این کشور محسوب می شود. این روند در حالی رقم خورده که به گفته فعالان اقتصادی پیش از این صادرات ایران به عراق حدود 10 میلیارد دلار بوده اما در ماه‌های گذشته ترکیه توانست جای ایران را در عراق از آن خود کند.   

براساس ارزیابی های صورت گرفته «تاسیس 5 مرکز تجاری در شهرهای مختلف عراق»، «برگزاری سالانه حدود 30 پاویون ایران در نمایشگاه‌های بین‌المللی عراق در شهرهای مختلف این کشور»، «برگزاری سالانه حدود 10 همایش معرفی بخش های مختلف بازار عراق به بخش‌های خصوصی کشور»، «پذیرش سالانه حدود 30 هیات تجاری عراق در نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران در حوزه های مختلف»، «برگزاری سالانه حداقل 10 میز کشوری عراق با هدف ایجاد هماهنگی میان دستگاه‌های دولتی و بخش خصوصی دست اندرکار تجارت با عراق»، «پیگیری تقویت زیرساخت‌های تجاری از دستگاه‌های ذیربط و ارائه حدود 3000 مشاوره تجاری به بخش خصوصی دو کشور بطور سالانه توسط رایزن بازرگانی این سازمان در عراق» و «میز عراق سازمان توسعه و تجارت» از جمله اقداماتی است که موجب شد تا در هشت ماه منتهی به آّبان شاهد رشد صادرات باشیم.

 «علیرضا پیمان‌پاک» معاون زیر صمت و رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به آمار 8 ماهه صادرات غیر نفتی ایران به عراق در سال 1401 گفت: بر اساس آمارهای منتشر شده توسط گمرک ایران، صادرات «غیر نفتی» ایران به عراق طی 8 ماهه ابتدای سال 1401 حدود 4 میلیارد و 305 میلیون دلار میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال 1400 که این آمار 4 میلیارد و 133 میلیون دلار بود، رشد حدود 4 درصدی را نشان می دهد.

وی با بیان اینکه از مجموع صادرات غیرنفتی ایران به عراق ۳میلیارد دلار مربوط به ۶۲ زیرگروه کالایی صادراتی است گفت: این میزان نسبت به مدت مشابه سال 1400 حدود ۳۶ درصد رشد داشته است. همچنین طی مدت مذکور، 54 زیرگروه کالایی به عراق کاهش صادرات داشته‌اند.

روند صادرات به عراق

رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به این مطلب که آمار صادرات ایران با احتساب صادرات گاز به عراق 4 میلیارد و 665 میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 24 درصد کاهش نشان می دهد تاکید کرد: صادرات گاز طبیعی به عراق طی 8 ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته به میزان 1.6 میلیارد دلار کاهش داشته است.

وی ادامه داد: بررسی دقیق تر سبد صادرات ایران به عراق نشان می دهد از مجموع 100 قلم اول کالاهای صادراتی به عراق 70 قلم با رشد صادرات همراه بوده و 30 قلم کاهش صادرات داشته است.

پیمان‌پاک برخی از زیرگروه‌های صادرات که صادرات آنها بیشترین افزایش یافته را برشمرد و افزود: شمش فولادی، کود اوره، ترانسفورماتورها، لوله‌های فولادی، پروفیل‌ها، محصولات پلاستیکی، چوب و محصولات چوبی، صنایع معدنی و فلزی، سیم و کابل، محصولات لبنی و لوازم خانگی انرژی‌بر بزرگ دارای بیشترین رشد صادرات به عراق طی مدت مذکور بوده‌اند.