به گزارش اکوایران؛ پس از جنگ روسیه و اوکراین، روسیه عوارض گمرکی صادرات غلات خود را به صورت هفتگی اعلام می کند تا به این طریق بتواند نظارت کامل بر بازار داشته باشد و کنترل قیمت را در اختیار گیرد. از سوی دیگر پس از شروع جنگ، این کشور به صورت هفتگی و بسته به میزان صادرات، مجوزها و میزان ذخایر استراژیک اقدام به اعلام عوارض صادراتی خود می کند. بر این اساس روسیه عوارض صادراتی «گندم»، «جو» و «ذرت» خود را برای آخرین روزهای سال میلادی گذشته تا 10 ام ژانویه افزایش داد، اما در اطلاعیه جدید این کشور اقدام به کاهش اندک عوارض «گندم» و «ذرت» کرد و در مقابل عوارض صادراتی «جو» را افزایش داد.  

با این شرایط می توان گفت روسیه برای دوره جدید صادرات «جو» را سخت و در مقابل صادرات «ذرت» و «گندم» را آسان کرده است. بر این اساس، عوارض صادراتی «گندم» با اندکى کاهش ٤،٧٢٠ روبل، عوارض صادراتى «ذرت»  هم با کاهش به ١،١٧٤ روبل رسید. اما در این اطلاعیه آمده عوارض صادراتى براى «جو» با افزایش به ٣،٩٧٨ روبل رسید. 

با توجه به اینکه روسیه یکی از کشورهای بزرگ صادرکننده غلات در دنیا محسوب می شود، روند صادرات این کشور به لحاظ حجم و ارزش می تواند بر بازار جهانی اثرگذار باشد. 

روند صادرات غلات روسیه

براساس آمار انجمن غلات کشور در هفته اول سال میلادى جارى، حدود ٩٦٣ هزار تن «گندم»  و ٤٤ هزار و 500 تن «ذرت» از روسیه صادر شد که در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل به ترتیب ٢ برابر و ٢٧صدم درصد رشد داشته است.

در مجموع می توان گفت در نیمه اول سال زراعى جاری 32 میلیون 500 هزار تن انواع غلات، حبوبات و دانه هاى روغنى از روسیه صادر شده که نسبت به مدت مشابه در سال قبل ١١.٦ درصد افزایش داشته است. گندم، بیشترین حجم از این میزان صادرات را داشته که با افزایش ١٢.٤درصدی نسبت به سال قبل به ٢٨ میلیون و 100 هزار تن رسیده است.