به گزارش اکوایران؛ داده‌های اعلام شده از سوی گمرک نشان دهنده آن است که در نه ماه منتهی به آبان پاکستان هفتمین مقصد صادراتی ایران بوده و ارزش صادراتی به این کشور کمی بیش از یک میلیارد دلار بوده است. از سوی دیگر ایران هم در این مدت 600 میلیون دلار کالا از پاکستان وارد کرده که با این شرایط می توان گفت حجم تجارت دو کشور کمی بیش از یک میلیارد و 600 میلیون دلار بوده است و رسیدن به هدفگذاری پیش بینی شده (5 میلیارد دلاری) نیازمند برداشتن گامی بزرگ است.

به همین منظور امروز تفاهمنامه همکاری در زمینه توسعه تجارت میان ایران و پاکستان با هدف افزایش سطح تبادلات تجاری به امضای رئیس سازمان توسعه تجارت ایران و مدیرعامل سازمان توسعه تجارت پاکستان رسید و براساس این تفاهمنامه طرفین متعهد شدند ضمن تبادل اطلاعات تجاری، شرایط و زمینه را برای حضور هیات‌های تجاری در در کشور مقابل و پذیرش هیات‌های تجاری یکدیگر مهیا کنند.

به گزارش سازمان توسعه و تجارت علیرضا پیمان پاک، رئیس سازمان توسعه تجارت در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه، به تشریح ظرفیت‌های مشترک تجاری دو کشور، سابقه بلندمدت سیاسی، فرهنگی و تاریخی دو ملت بزرگ ایران و پاکستان اشاره کرد و گفت: با وجود افزایش ۵۰ درصدی تجارت دو کشور در سال ۲۰۲۲ میلادی، حجم مناسبات کنونی نسبت به ظرفیت‌های اقتصادی دو کشور پایین است.

وی با بیان اینکه حجم تجارت ۲.۲ میلیارد دلاری سال ۲۰۲۲ در حد امکانات و ظرفیت های دو کشور نیست، از هدف‌گذاری رسیدن به تجارت ۵ میلیارد دلاری در سال تا پایان دولت سیزدهم خبر داد.

پیمان پاک گفت: تجار دو کشور را به بهره‌برداری از فرصت های مناسب از جمله موافقت‌نامه تجارت ترجیحی و موافقت نامه های متعدد فی‌مابین دعوت می کنم.

وی در ادامه به فراهم شدن شرایط تجارت تهاتری بین دو کشور و نهایی شدن موافقت نامه تجارت آزاد در آینده نزدیک، به عنوان فرصت های کم نظیر جهش تجارت بین دو کشور اشاره کرد و ابراز امیدواری کرد تا با ایجاد گشایش‌های مالی و بانکی بین دو کشور، بتوان از این فرصت ها به خوبی بهره‌برداری کرد.