به گزارش اکوایران، شرکت آب و فاضلاب استان تهران با توجه به روند کاهش دمای هوا در برخی ساعات شب به‌ویژه در مناطق شمالی شهر تهران و مناطق سردسیر استان، از شهروندان خواسته تمهیدات لازم برای جلوگیری از یخ‌زدگی و ترکیدگی کنتور و انشعاب آب منازل خود را به کار ببندند و اقدامات پیشگیرانه در این خصوص انجام دهند. ️

در اطلاعیه این شرکت به عایق‌بندی کنتور و لوله‌ها توصیه شده و آمده است: عایق‌بندی کنتور و لوله‌های آبرسانی در پیشگیری از یخ‌زدگی موثر است و توصیه می‌شود با قراردادن پشم‌شیشه، گونی کنفی و پوشال در محفظه کنتور و عایق‌کردن لوله‌های سطحی از یخ‌زدگی انشعاب و کنتور جلوگیری کرد. ️

این اطلاعیه تاکید کرده که درصورت یخ‌زدگی لوله و کنتور، مشترکان کار خاصی انجام ندهند و فقط به آبفا اطلاع دهند.

در این اطلاعیه آمده است: در صورت مشاهده یخ‌زدگی از حرارت‌دادن مستقیم یا ریختن آب جوش روی کنتور و یا لوله‌های آب داخل ساختمان یا از برافروختن آتش در مجاورت شیرها و لوله‌های آب جدا خودداری شود. شهروندان می‌توانند در صورت بروز مشکل یخ‌زدگی با سامانه تلفنی ۱۲۲ شرکت آب و فاضلاب استان تهران تماس بگیرند تا گروه‌های امدادی در کمترین زمان ممکن به موضوع رسیدگی کنند.

با توجه به پیش‌بینی‌های هواشناسی، به نظر می‌رسد مسئولان آبفا کمی دیر به فکر توصیه‌های خود افتاده‌اند و قاعدتاً فرصت چند دقیقه‌ای یا چند ساعت باقی‌مانده تا یخ‌زدگی احتمالی زمان کافی برای عایق‌بندی کنتور و لوله‌ها نیست.

سازمان هواشناسی از هفته گذشته هشدارهایی درمورد برف، کولاک، سردتر شدن هوا و برودت هوا در روزهای پایانی هفته قبل و ادامه آن در هفته جاری داده بود و امروز هم اعلام کرده که چندین استان درگیر بارش‌های زمستانی خواهند بود، از جمله استان تهران که فردا برفی سنگین‌تر از برف قبلی را تجربه خواهد کرد.