تدوین گزارش‌‌های صنعت از اوایل قرن بیستم توسط تشکل‌ها، شرکت‌های تحقیقاتی و انجمن‌‌های صنوف مختلف تجاری در دنیا آغاز شده است. این گزارش‌‌ها به عنوان رکن اصلی تصمیم‌گیری آگاهانه کسب و کارها عمل می‌کنند. شرکت‌های مشاوره مدیریت پیشگام مانند مکنزی، گروه مشاوره بوستون و بین، گزارش‌‌های دقیقی مبتنی بر داده‌‌ها و تجربه‌‌های عملیاتی ارائه می‌کنند که نبض هر صنعت را به دقت نشان می‌دهند.

معرفی «صنعت‌‌سنج»

مجموعه گزارش‌‌های «صنعت‌‌سنج»، فصل جدیدی را در توانمندسازی کسب و کارهای ایرانی و تقویت تصمیم‌گیری آگاهانه برای سرمایه‌گذاران و شرکت‌های بین‌المللی رقم می‌‌زند. این مجموعه توسط شرکت مشاوره مدیریت ایلیا تدوین شده و با بررسی صنعت‌‌ بخش‌‌های متنوع ایران، درصدد ارائه‌ ترکیبی منحصر به فرد از جنبه‌‌های مختلف اقتصاد ایران است.

«صنعت‌‌سنج صادرات»؛ اولین سری از گزارش‌‌ها

اولین سری از این گزارش‌‌ها با عنوان «صنعت‌‌سنج صادرات» همزمان با ششمین نمایشگاه ایران-اکسپو در تاریخ هشتم اردیبهشت‌‌ماه ۱۴۰۳ منتشر می‌شود. این سری به ارائه‌ اجمالی هفت صنعت کلیدی ایران (کشاورزی، خودرو، غذا و نوشیدنی، لوازم خانگی، معدن و فلزات پایه، پتروشیمی، دارو) به دو زبان فارسی و انگلیسی می‌‌پردازد و شامل چهار بخش اصلی است:

• نگاهی به اقتصاد کلان ایران

• آمارها و روندهای کلی صنعت

• آمار صادرات

• بازیگران کلیدی

در پرتو تجربه‌ تدوین این مجموعه، ایلیا در نظر دارد در سری‌‌های آتی «صنعت‌‌سنج» با افزودن موارد زیر بر غنای این گزارش‌‌ها بیفزاید:

• بینش‌‌های عمیق‌‌تر: با همکاری بازیگران پیشرو هر صنعت، جزئیات و تحقیقات عمیق‌‌تر ارائه خواهد شد.

• ترازیابی: مقایسه‌‌های محلی و جهانی با تمرکز بر معیارهای مشخص عملکرد، به کسب و کارهای ایرانی در رقابت با همتایان منطقه‌‌ای و جهانی کمک خواهد کرد.

• عملکرد در بازارهای مالی: بررسی عملکرد مالی شرکت‌های فعال در هر صنعت

این مجموعه گزارش‌‌ها با این هدف تدوین شده‌‌اند که به عنوان منبع جامعی برای سرمایه‌گذاران و شرکت‌های خارجی باشند تا با نهفتگی‌‌های اقتصاد ایران و نقش کلیدی که می‌تواند در بازار جهانی ایفا کند آشنا شوند.