به گزارش اکوایران، شاخص سنگ‌آهن پلتس در آخرین روز از هفته گذشته منتهی به روز جمعه چهارم فوریه در کانال 140 دلاری مورد داد و ستد قرار گرفت؛ حفظ کانال 140 دلاری برای این محصول در حالی رقم خورد که بازارهای داخلی چین به دلیل تعطیلات سال نوی چینی تعطیل بود و این موضوع از حجم معامله در این بخش کاسته بود، با این وجود همچنان سنگ‌آهن توانست این کانال قیمتی را حفظ کند.

نشریه پلتس نرخ هر تن سنگ‌آهن عیار 62 درصد استرالیا تحویل بنادر شمالی چین را در روز جمعه چهارم فوریه برابر 146 دلار و 60 سنت اعلام کرد که این نرخ نسبت به قیمت آن در جمعه قبل کاهشی یک دلار و 30 سنتی داشت. متوسط ماهانه قیمت سنگ‌آهن 62 درصد استرالیا تحویل بنادر شمالی چین در ماه ابتدایی سال 2022 برابر 131 دلار و 15 سنت بود که این رقم نسبت به متوسط نرخ سنگ‌آهن در دسامبر 2021 رشدی 16.6 درصدی داشت.

پیش‌بینی بهبود تقاضا برای سنگ‌آهن در هفته‌های پیش‌رو با توجه به افزایش فعالیت فولادسازی در چین از نرخ سنگ‌آهن در چین با وجود تعطیلات سراسری حمایت کرد.

واهمه از استمرار عرضه با بروز باران‌های سیل‌آسا

نگرانی‌هایی نسبت به ثبات عرضه سنگ‌آهن در بازارهای جهانی وجود دارد؛ که این موضوع از رشد قمیتی در این بخش حمایت می‌کند. وقوع باران‌های سیل‌آسا در نیمکره جنوبی و کشورهایی از جمله برزیل و استرالیا که بزرگترین تولیدکنندگان معدنی سنگ‌آهن هستند، از رشد نرخ این محصول در بازارهای جهانی حمایت کرد. این باران‌های سیل‌آسا در کنار محدودیت در تولید با ایجاد موانع لجستیکی حمل محصولات معدنی را نیز دشوار و همراه با تاخیر کرده است.

شیوع امیکرون، صعود نرخ را به دنبال داشت

سویه جدید کرونا در حال انتشار سریع در نقاط مختلف دنیا است و این موضوع نیز با ایجاد نگرانی نسبت به عرضه از رشد قیمتی در این بخش حمایت می‌کند. شرکت‌های بزرگ معدنکار یعنی بی‌اچ‌پی و ریوتینتو هشدار داده‌اند به دلیل افزایش ابتلا با سویه امیکرون و کمبود نیروی کار در استرالیا، توان تولید با حداکثر ظرفیت را ندارند و نمی‌توانند به تعهدات صادراتی خود عمل کنند.

درحالی که پیش از این اغلب برآوردها از سقوط قیمت سنگ‌آهن به کمتر از 100 دلار در سال 2022 حکایت داشت، این روزها موسسات معتبر بین‌المللی از عبور سنگ‌آهن از کانال 150 دلاری ظرف 3 ماهه ابتدایی سال جدید میلادی خبر می‌دهند.