به گزارش اکوایران ، در معاملات روز سه‌شنبه 3 اسفند ماه، شاخص بیش از 3 هزار و 211 واحد رشد کرد. بیش از نیمی از نمادهای بازار سهام افزایش قیمت داشتند و شاخص کل هم وزن 782 واحد افزایش یافت.

امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس صعودی شد و در یک ساعت ابتدایی 4 هزار واحد صعود کرد و تا سطح یک میلیون و 285 هزار واحد بالا آمد، اما پس از آن روند صعودی شاخص متوقف شد و در پایان معاملات شاخص کل در سطح یک میلیون و 284 هزار و 801 واحد قرار گرفت که نسبت به روز دوشنبه 3 هزار و 211 واحد رشد کرد. 

شاخص هم‌وزن نیز امروز روند صعودی داشت و در پایان معاملات با رشد 782 واحدی نسبت به روز کاری گذشته در رقم 328 هزار و 663 واحد ایستاد. 

همچنین شاخص کل فرابورس  با 15 واحد افزایش به رقم 17 هزار و 528 واحد رسید. 

بورس

مازاد تقاضا در پایان معاملات 

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز دوشنبه 40 درصد افزایش یافت و 35 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 55 درصد افت کرد و در رقم 137 میلیارد تومان ایستاد. 

امروز نماد غدام (شرکت خوراک دام پارس) با صف‌ خرید 11 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از غدام، نمادهای شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) و حپارسا (شرکت توسعه حمل و نقل ریلی پارسیان) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش نیز به نماد غدشت (شرکت دشت مرغاب) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 17 میلیارد تومانی داشت. پس از غدشت، نمادهای حفارس (شرکت حمل و نقل بین المللی خلیج فارس) و وپست (پست بانک ایران) بیشترین صف فروش داشتند.

غلبه سمت صعودی بازار 

در پایان معاملات ‌روز سه‌شنبه، 251 نماد رشد قیمت داشتند که 171 نماد بورسی و 80 نماد فرابورسی بودند. همچنین 205 نماد کاهش قیمت داشتند که 150 نماد بورسی و 55 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 51 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 41 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

خروج سرمایه

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 202 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. 

در معاملات روز سه‌شنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 41 میلیارد تومان بود. پس از فملی، نمادهای وشمال (شرکت سرمایه گذاری چشم انداز توسعه شمال) و فولاد (شرکت فولاد مبارکه) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

 لیدرهای بازار

در روز سه‌شنبه قیمت سهام اغلب نمادهای پالایشی رشد قیمت داشتند و گروه‌‌ «فراورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای» سبزترین گروه‌‌‌ بازار بود. به نظر می‌رسد انتشار اخباری مبنی بر دور بودن توافق موجب رشد قیمت نمادهای کامودیتی شد. 

امروز نمادهای «فارس»، «شبندر» و «شپنا» بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل داشتند و «جم»، «پارسان» و «وبملت» بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص کل داشتند.

در فرابورس نیز نمادهای «شاوان»، «مارون» و «اتکای» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «فرابورس»، «تجلی» و «شرانل» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس خودرو صدرنشین است و وبملت و خساپا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای فزر، تجلی و فرابورس پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

 رشد نسبی ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 11 هزار و 51 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 6 هزار و 588 میلیارد تومان بود که 60 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد سهام نیز رشد کرد و با افزایش 3 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 3 هزار و 538 میلیارد تومان رسید که 32 درصد از کل معاملات بازار ثانویه را تشکیل می‌دهد. 

 بیشترین ارزش معاملات 

در معاملات امروز نماد میدکو (هلدینگ توسعه معادن و صنایع خاورمیانه) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 216 میلیارد تومان بود. 

پس از میدکو، نماد خودرو بیشترین ارزش معاملات را داشت و حکشتی رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن فزر و اتکای در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

بیشترین حجم معاملات

در جدول حجم معاملات امروز نیز سهام خودرو با تعداد 575 میلیون و 758 هزار و 881 سهم در صدر قرار گرفته است. تجلی در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به نماد خساپا تعلق داشت. نمادهای وتجارت و وبملت نیز در رتبه‌های بعدی قرار داشتند.

بورس