به گزارش اکوایران، از روز دوشنبه چهارم آوریل تعطیلات عید چینگ مینگ در چین آغاز می‌شود؛ این تعطیلات روزی برای یادبود درگذشتگان است و بنا به رسم سالانه بخش قابل توجهی از چینی‌ها برای زیارت قبور اجداد خود و شرکت در مراسم جارو کردن مقبره‌ها به شهرهای زادگاهشان سفر می‌کنند.البته شیوع کرونا در دنیا و چین ظرف 3 سال گذشته باعث شده تا این رسم تحت شعاع قرار گرفته و از میزان بازگشت مردم چین به زادگاه خود کاسته شود.  

ظرف هفته‌های اخیر چین با شیوع گسترده کرونا روبرو شده و همین موضوع باعث می‌شود تا از میزان سفر در این تعطیلات چین کاسته شود که با توجه شیوع سویه امیکرون در چین ظرف هفته‌های اخیر انتظار می‌رود که امسال نیز این مراسمن تحت شعاع قرار گیرد. وزارت حمل و نقل چین اعلام کرد که انتظار دارد به دلیل شعله‌ور شدن موارد کویید-19 در این کشور در این تعطیلات حدود 20 درصد از ترافیک معمول جاده‌ای در این زمان کاسته شده و 55 درصد پروازها نیز کاهش داشته باشند.

در بیش از 27 استان و منطقه چین موارد ابتلا به ویروش کرونا که عمدتا نیز از نوع امیکرون بوده گزارش شده است. این گزارشات مقامات چینی را به اعمال محدودیت‌های شدید حرکت یا حتی قرنطینه در سطح شهرها وداشته است.

چین برای روز شنبه دوم آوریل از ابتلای 13 هزار و 287 مورد جدید ابتلا به کرونا در این کشور خبر داد که این رقم بیشترین میزان ابتلای روزانه به این بیماری پس از فوریه 2020 بود.  

محدودیت تعطیلات چه سیگنالی به بازارهای کالایی می‌دهد؟

اما شیوع کرونا در چین و محدودیت در سفر باعث می‌شود که فعالیت‌های تولیدی در این کشور برای زمان کوتاه‌تری متوقف شده و این موضوع از حفظ سطوح قیمتی در بازارهای کالایی حمایت می‌کند. عموما نزدیکی به تعطیلات چند روزه در چین زمانی برای کاهش تقاضا برای مواد اولیه و به‌خصوص مواد اولیه صنعتی در دنیا تلقی شده و زمینه عقبگرد قیمتی در بازارهای جهانی را فراهم می‌کند. در چنین شرایطی کاهش سفرها به دلیل شیوع کرونا در عین استمرار فعالیت‌های صنعتی در چین باعث می‌شود تا بازار به روال طبیعی خود پیش برود.

کاهش تردد در چین به مناسب عید عید چینگ مینگ از میزان تقاضا برای سوخت در چین کاسته و از این منظر سیگنالی منفی برای بازار انرژی در این کشور تلقی می‌شود. از 28 مارس شانگهای به‌عنوان بزرگترین مرکز مالی و بزرگترین بندر تجاری این کشور تحت قرنطینه 2 مرحله‌ای قرار گرفت. برآورد می‌شود در طول این دوره قرنطینه از میزان تقاضای روزانه سوخت در چین روزانه حدود 200 هزار بشکه در روز کاسته شده که این موضوع نیز به کاهش نرخ انرژی کمک می‌کند. کاهش نرخ انرژی سیگنالی موثر در کاهش هزینه تولیدات صنعتی در چین است که می‌تواند زمینه عقبگرد قیمتی در بخش محصولات را فرهم کند.