به گزارش اکوایران بازار سهام ایالات متحده آمریکا هفته پایانی ماه آوریل را قرمزپوش به اتمام رساند. در این هفته منتهی به روز جمعه 29 آوریل شاخص S&P500 کاهش 3.3 درصدی، شاخص نزدک افت 3.9 درصدی و شاخص داوجونز نیز عقبگرد 2.5 درصدی را به ثبت رساند.

چشم‌انداز منفی عملکردی به سقوط بازار سهام انجامید

 در روز جمعه 29 آوریل شرکت آمازون با از دست دادن 14 درصد از ارزش خود در بازار سهام شدیدترین سقوط پس از سال 2006 را تجربه کرد و ارزش این شرکت به کمترین میزان ظرف 2 سال اخیر رسید. روز پنج‌شنبه 28 آوریل این غول تجارت الکترونیک گزارش ناامیدکننده‌ای از درآمد در 3 ماهه ابتدایی سال و چشم‌انداز منفی خود در 3 ماهه دوم ارائه کرد که این گزارش به سقوط ارزش این شرکت و قرمزپوشی بازار مالی ایالات متحده آمریکا منجر شد.

همچنین در روز جمعه ارزش شرکت اپل به‌عنوان با ارزش‌ترین شرکت جهان نیز سقوطی 3.6 درصدی داشت. چشم‌انداز منفی از عملکرد فروش این شرکت در 3 ماهه دوم سال 2022 به این سقوط ارزش منجر شد.

معامله‌گران در انتظار تصمیماتی فدرالی

در روز جمعه 29 آوریل شاخص S&P500 بیشترین کاهش یک روزه ارزش از ژوئن 2020  را به ثبت رساند؛ همچنین در این روز شاخص نزدک نیز بزرگترین کاهش از سپتامبر 2020 را داشت. نتایج ضعیف شرکت‌های فعال در بخش فناوری و با ارزش‌ترین شرکت‌های بورسی و نگرانی در خصوص تشدید سیاست‌های پولی فدرال رزرو به این افت ارزش منجر شده است.

فدرال رزرو قرار است هفته آینده (هفته ابتدایی ماه مه) تشکیل جلسه دهد و بخشی از معامله‌گران در انتظار افزایش 50 واحدی نرخ بهره هستند. این افزایش نرخ بهره سیگنالی کاهشی برای بازارها خواهد بود.

تجربه سقوطی مشابه بحران مالی 2008

ظرف ماه آوریل شاخص نزدک حدود 13 درصد افت ارزش داشت که این رقم  بدترین عملکرد ماهانه این شخص پس  از زمان بحران مالی جهانی در سال 2008 است.

شاخص S&P 500 نیز ظرف 4 ماهه ابتدایی امسال حدود 13 درصد سقوط ارزش داشت که این ارقم بیشترین افت 4 ماهه این شاخص پس از سال 1939 است.

شاخص قیمت هزینه‌های مصرف شخصی در ایالات متحده آمریکا برای ماه مارس افزایشی 0.9 درصدی داشت؛ این در حالی بود که این شاخص در ماه فوریه افزایشی 0.5 درصدی داشت. افزایش شاخص قیمت مصرف‌کننده شخصی فدرال رزرو را برای مهار تورم ترغیب می‌کند که این موضوع از قرمزپوشی وال استریت حمایت می‌کند.