به گزارش اکوایران رینگ شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس کالای ایران پس از هفته‌ها رکود، رنگ رونق را به خود دید به‌نحوی که در این زمان بالغ بر صد و 13 هزار تن شمش فولاد از این بازار مورد معامله قرار گرفت که این رقم بیشترین حجم فروش شمش از این بازار پس از هفته پایانی اسفند امسال بود.

سیگنال‌های مثبت ارزی، مثبت شدن انتظارات تورمی و برطرف شدن ذهنیت کاهش قیمت باتوجه به افت عوارض صادراتی درحالی که قیمت پایه شمش برای عرضه در هفته جاری نیز کاهشی بود، باعث شد تا بر حجم فروش شمش فولاد در رینگ صنعتی بورس کالای ایران افزوده شود.

قیمت پایه شمش فولاد برای عرضه در روز سه‌شنبه 27 اردیبهشت برابر 14 هزار و 770 تومان تا 15 هزار و 450 تومان و بر مبنای مشارکت تعیین شد؛ کف و سقف قیمت پایه اعلام شده در این هفته کاهشی حدود 300 تومانی به ازای هر کیلوگرم داشت و این افت نرخ عاملی محرک در جهت ترغیب متقاضیان برای خرید شمش فولاد بود.

رونق بازار با رفع عوارض صادراتی

وضع عوارض صادراتی بر شمش و محصولات فولادی باعث شد تا از حجم تقاضا برای محصولات زنجیره آهن و فولاد کشور به امید کاهش قیمت در بازار داخل کاسته شود. اجرای این سیاست اگرچه به کاهش حجم معاملات و تعویق خرید منجر شد اما نتوانست به تعدیل قیمتی در بازار داخل منجر شود. در ادامه نیز عقبگرد قیمتی در نرخ محصولات صادراتی باعث شد تا میزان عوارض صادراتی شمش به 2 درصد برسد که این رقم تاثیر چندانی بر هزینه صادرات نمی‌گذارد و بنابراین امید به کاهش قیمت در بازار داخل از میان رفت و همین موضوع باعث شد تا بر حجم فروش شمش در این بازار افزوده شود.

افزایش حجم معاملات با حمایت تورم

ایجاد روند افزایشی در نرخ ارز و مثبت شدن انتظارات تورمی در بازار داخل، از دیگر عواملی بودند که افزایش حجم فروش شمش از رینگ صنعتی بورس کالا را رقم زدند. رشد نرخ ارز از سویی ذهنیت افزایش قیمت پایه شمش برای عرضه‌های بعد را به ذهن متبادر می‌کند و از سوی دیگر این رشد ارزی باعث می‌شود تا فعالان بازار برای در امان ماندن سرمایه خود از تورم نسبت به تبدیل پول به کالا اقدام کرده و این موضوع نیز افزایش حجم معاملات را درپی دارد.