به گزارش اکوایران، امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس نزولی شد و در نیم ساعت ابتدایی در یک روند کاملا نزولی شاخص بیش از 10 هزار واحد پائین آمد. در پایان معاملات شاخص نسبت به روز چهارشنبه 15 هزار و 279 واحد افت کرد و به سطح یک میلیون و 579 هزار و 697 واحد رسید. 

شاخص هم وزن نیز نزول کرد و در پایان معاملات امروز 2 هزار و 439 واحد نسبت به روز چهارشنبه بالا آمد و در رقم 440 هزار و 184 واحد ایستاد. 

شاخص کل فرابورس هم قرمزپوش شد و 104 واحد افت کرد و به رقم 21 هزار و 539 واحد رسید.

بورس

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز شنبه، 236 نماد رشد قیمت داشتند و 384 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 38 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 62 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

خروج پول حقیقی

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 447 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که بیشترین رقم در معاملات اردیبهشت ماه است. گروه‌های محصولات شیمیایی و فلزات اساسی بیشترین سهم را از خروج پول حقیقی داشتند. 

در معاملات روز شنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام بوعلی (شرکت پتروشیمی بوعلی) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 44 میلیارد تومان بود. پس از بوعلی، نمادهای فوکا (شرکت فولاد کاویان) و فولاد (شرکت فولاد مبارکه) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. 

لیدرهای بازار سهام

امروز نمادهای «پارس»، «کچاد» و «فولاد» بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند و در مقابل نمادهای «وبملت»، «وتجارت» و «کرماشا» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «آریا»، «شگویا» و «صبا» بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «ددانا»، «وملل» و «حگهر» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس آسیاتک صدرنشین است و شستا و شپنا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز کرمان، ددانا و افرا پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

مازاد تقاضا در پایان معاملات شنبه

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل 60 درصد کاهش یافت و 44 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 43 درصد رشد کرد و در رقم 407 میلیارد تومان ایستاد. 

امروز نماد سآبیک  (شرکت سیمان آبیک) با صف‌ خرید 227 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از سآبیک، نمادهای ددانا (شرکت داروسازی دانا) و آسیاتک (شرکت انتقال داده‌های آسیاتک) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد غدام (شرکت خوراک دام پارس) تعلق داشت که ارزش آن 17 میلیارد تومان بود. پس از غدام، نمادهای وآذر، غگل، ساینا، افرا بیشترین صف فروش را داشتند. 

رشد ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 10 هزار و 301 میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات خرد سهام نیز با افزایش 4 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 5 هزار و 993 میلیارد تومان رسید. 

بیشترین ارزش معاملات

در معاملات امروز نماد شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 263 میلیارد تومان بود. 

پس از شپنا، خگستر بیشترین ارزش معاملات را داشت و وبملت رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد بوعلی و شبندر در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

بیشترین حجم معاملات

در جدول حجم معاملات نیز سهام شستا با تعداد 872 میلیون و 694 هزار و 366 سهم در صدر قرار گرفته است. فاذر در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خساپا تعلق داشت. دو نماد وتجارت و کرمان نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

بورس