به گزارش اکوایران ، در معاملات روز سه‌شنبه 17 خرداد ماه، شاخص‌های بازار سهام تغییرات کمی داشتند. شاخض کل بورس پایتخت هزار و 73 واحد رشد کرد. 58 درصد از نمادهای بازار سهام کاهش قیمت داشتند و شاخص کل هم وزن 941 واحد افت کرد.

در پایان معاملات شاخص کل در سطح یک میلیون و 515 هزار و 383 واحد قرار گرفت که نسبت به روز دوشنبه هزار و 73 واحد صعود کرد. 

شاخص هم‌وزن نیز امروز روند نزولی داشت و در پایان معاملات با افت 941 واحدی نسبت به روز کاری گذشته در رقم 419 هزار و 64 واحد ایستاد. 

همچنین شاخص کل فرابورس  با 15 واحد کاهش به رقم 20 هزار و 838 واحد رسید. 

بورس

عرضه و تقاضا در پایان معاملات سه‌شنبه

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل 79 درصد کاهش یافت و 87 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 87 درصد رشد کرد و در رقم 112 میلیارد تومان ایستاد. 

امروز نماد کایزد (شرکت فرانسوز یزد) با صف‌ خرید 25 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از کایزد، نمادهای آسیاتک (شرکت انتقال داده آسیاتک) و سپاها (شرکت سیمان سپاهان) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد وآذر (شرکت سرمایه گذاری توسعه آذربایجان) تعلق داشت که ارزش آن 17 میلیارد تومان بود. پس از وآذر، نمادهای فسازان، قثابت، قچار و لپارس بیشترین صف فروش را داشتند. 

غلبه سمت نزولی بازار 

در پایان معاملات ‌روز سه‌شنبه، 265 نماد رشد قیمت داشتند و 366 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 42 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 58 درصد بازار افت قیمت داشتند.  

خروج سرمایه

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 447 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. 

در معاملات روز سه‌شنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 35 میلیارد تومان بود. پس از فملی، نمادهای حکشتی (شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران) و وبملت (بانک ملت) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. 

لیدرهای بازار

امروز نمادهای «شپنا»، «فارس» و «شتران» بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند و در مقابل نمادهای «حکشتی»، «فملی» و «وبملت» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «ددانا»، «سمگا» و «اتکای» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «آریا»، «خدیزل» و «تجلی» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شستا صدرنشین است و خودرو و شپنا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز ددانا، کرمان و زاگرس پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

کاهش ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 7 هزار و 965 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 2 هزار و 709 میلیارد تومان بود که 34 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد. 

امروز ارزش معاملات خرد سهام با کاهش 22 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 3 هزار و 880 میلیارد تومان رسید.که کمترین رقم در سال جاری است. 

 بیشترین ارزش معاملات 

در معاملات امروز نماد حکشتی (شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 81 میلیارد تومان بود. 

پس از حکشتی، نماد خگستر بیشترین ارزش معاملات را داشت و ددانا رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن شپنا و خودرو در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

بیشترین حجم معاملات

در جدول حجم معاملات امروز نیز سهام شستا با تعداد 542 میلیون و 635 هزار و 868 سهم در صدر قرار گرفته است. خساپا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به نماد خودرو تعلق داشت. نمادهای خگستر و تجلی نیز در رتبه‌های بعدی قرار داشتند.

بورس