به گزارش اکوایران، امروز در ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس نزولی شد و در یک ساعت ابتدایی حدود 2 هزار واحد پائین آمد. در پایان معاملات شاخص نسبت به روز چهارشنبه 13 هزار و 59 واحد افت کرد و به سطح یک میلیون و 520 هزار و 334 واحد رسید. 

اما شاخص هم وزن رشد کرد و در پایان معاملات امروز 366 واحد نسبت به روز چهارشنبه بالا آمد و در رقم 422 هزار و 659 واحد ایستاد. 

شاخص کل فرابورس هم قرمزپوش شد و 86 واحد افت کرد و به رقم 20 هزار و 584 واحد رسید.

بورس

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز شنبه، 235 نماد رشد قیمت داشتند و 412 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 37 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 63 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

خروج پول حقیقی

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای هشتمین روز متوالی منفی شد و 305 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. 

در معاملات روز شنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 33 میلیارد تومان بود. پس از شپنا، نمادهای فولاد (شرکت فولاد مبارکه) و فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. گروه‌های فلزات اساسی و محصولات شیمیایی بیشترین خروج پول حقیقی را در اولین روز معاملاتی هفته داشتند. 

در مقابل نمادهای ورنا، خگستر، کنور، وساپا و ثفارس بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند و گروه «خودرو و ساخت قطعات» برای دومین روز متوالی بیشترین جذب سرمایه حقیقی را ثبت کردند. 

لیدرهای بازار سهام

امروز نمادهای «فملی»، «فولاد» و «میدکو» بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند. در سوی دیگر بازار قیمت سهام اغلب نمادهای خودرویی بازار رشد کرد و سبزترین گروه بازار بود. نمادهای «خودرو»، «خساپا» و «وبصادر» بیشترین تأثیر افزایشی را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «فغدیر»، «آریا» و «شگویا» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «فرابورس»، «خدیزل» و «کوثر» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس سآبیک صدرنشین است و خودرو و فملی در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز دی، ددانا و فرابورس پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند. 

مازاد تقاضا در پایان معاملات شنبه

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل 21 درصد افزایش یافت و 29 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 16 درصد رشد کرد و در رقم 181  میلیارد تومان ایستاد. 

امروز نماد خگستر (شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو) با صف‌ خرید 57 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از خگستر، نمادهای وساپا (شرکت سرمایه گذاری سایپا) و خزامیا (شرکت زامیاد) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد آسیاتک (شرکت انتقال داده‌های آسیاتک) تعلق داشت که ارزش آن 12 میلیارد تومان بود. پس از آسیاتک، نمادهای سکرد، خچرخش، فتوسا و سفار بیشترین صف فروش داشتند. 

ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 7 هزار و 771 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه هزار و 989 میلیارد تومان بود که 26 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد. 

امروز ارزش معاملات خرد سهام با افزایش 2 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 4 هزار و 153 میلیارد تومان رسید. 

در معاملات امروز نماد فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 133 میلیارد تومان بود. 

پس از فملی، دی بیشترین ارزش معاملات را داشت و خودرو رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد خساپا و فولاد در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز سهام دی با تعداد یک میلیارد و 612 میلیون و 335 هزار و 804 سهم در صدر قرار گرفته است. خساپا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خودرو تعلق داشت. دو نماد خپارس و شستا نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

بورس