به گزارش اکوایران، امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس نزولی شد و در 25 دقیقه ابتدایی  روند کاهشی داشت اما به کانال پائین‌تر سقوط نکرد. پس از آن شاخص رشد کرد و در پایان معاملات شاخص کل در سطح یک میلیون و 504 هزار واحد ایستاد که نسبت به روز یکشنبه 2 هزار و 741 واحد افزایش داشته است.

شاخص هم وزن در پایان معاملات امروز 388 واحد نسبت به روز یکشنبه پائین آمد و در رقم 417 هزار و 295 واحد ایستاد. 

شاخص کل فرابورس هم سبزپوش شد و 2 واحد رشد کرد و به رقم 20 هزار و 350 واحد رسید.

بورس

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز دوشنبه، 307 نماد رشد قیمت داشتند و 338 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 48 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 52 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

خروج پول حقیقی

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای دهمین روز متوالی منفی شد و 349 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. 

در معاملات روز دوشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام بپاس (شرکت بیمه پاسارگاد) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 46 میلیارد تومان بود. پس از بپاس، نمادهای فولاد (شرکت فولاد مبارکه) و پارس (شرکت پتروشیمی پارس) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

 لیدرهای بازار سهام

امروز نمادهای «شپنا»، «نوری» و «حکشتی» بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند و نمادهای «پارس»، «فخوز» و «وپارس» بیشترین تأثیر کاهشی را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «کگهر»، «صبا» و «ومهان» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «زاگرس»، «شگویا» و «دی» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس سآبیک صدرنشین است و شستا و خگستر در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز دی، ددانا و قچار پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.  

امروز قیمت سهام اغلب نمادهای پالایشی رشد کرد و صنعت «فراورده‌های نفتی و کک» سبزترین گروه بازار بود. 

 مازاد تقاضا در پایان معاملات دوشنبه

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل 61 درصد کاهش یافت و 26 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 285 درصد رشد کرد و در رقم 131 میلیارد تومان ایستاد. 

امروز نماد حکشتی (شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران) با صف‌ خرید 20 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از حکشتی، نمادهای قچار (شرکت قند چهارمحال) و زاگرس (شرکت پتروشیمی زاگرس) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد فمراد (شرکت آلومراد) تعلق داشت که ارزش آن 5 میلیارد تومان بود. پس از فمراد، نمادهای غنوش، ثغرب، فتوسا و فپنتا بیشترین صف فروش داشتند.

 رشد معاملات خُرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 127 هزار و 622 میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 122 هزار و 76 میلیارد تومان بود که 96 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد. 

امروز ارزش معاملات خرد سهام با افزایش یک درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 3 هزار و 920 میلیارد تومان رسید. 

 جدول معاملات

در معاملات امروز نماد خگستر (شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 93 میلیارد تومان بود. 

پس از خگستر، فولاد بیشترین ارزش معاملات را داشت و فملی رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد خزامیا و دی در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز سهام دی (بانک دی) با تعداد 840 میلیون و 483 هزار و 165 سهم در صدر قرار گرفته است. شستا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خودرو تعلق داشت. دو نماد خساپا و خگستر نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

بورس