به گزارش اکوایران گمانه‌زنی‌ها نسبت به کاهش تعرفه واردات کالاهای چینی به آمریکا شدت گرفته و برخی رسانه‌های معتبر از احتمال این تصمیم در هفته جاری خبر می‌دهند. این خبر سیگنالی مثبت برای بازارهای سهام کشورهای آسیایی به ارمغان آورد.

تبادل تجاری آمریکا و چین تسهیل می‌شود

وال‌استریت ژورنال و بلومبرگ دوشنبه شب برابر چهارم جولای خبری مبنی بر لغو یا کاهش تعرفه واردات کالاهای چینی از سوی بایدن را مجدد مطرح کردند. گفته می‌شود که این تصمیم برای مقابله با تورم اخذ می‌شود. البته هنوز تصمیم نهایی در این زمینه گرفته نشده است اما برخی منابع خبری این دو رسانه از نزدیک بودن تصمیم‌گیری در این خصوص می‌گویند.

کاهش تعرفه تجاری میان چین و آمریکا می‌تواند از دو منظر بر بازارهای کالایی اثرگذار شود. کاهش چالش‌های عرضه برای مصرف‌کنندگان آمریکایی و رشد تقاضا برای تولیدکنندگان چینی. صادرات کالاهای مختلف از سوی چین به آمریکا با افت چالش عرضه می‌تواند به فروکش تب تقاضا در بازار آمریکا منجر شود و از این منظر زمینه افت نرخ در این بازار را به دنبال داشته باشد، در عین حال صادرات کالا از چین به آمریکا مشکل کمبود تقاضا در بازارهای چین را  تا حدی برطرف کرده و از این منظر سیگنالی صعودی برای بازارهای این کشور آسیای جنوب شرقی به ارمغان خواهد آورد.

سبزپوشی بازارهای آسیایی

انتظار بهبود رشد اقتصادی در کشورهای آسیایی با محوریت بازگشت چین به وضعیت طبیعی و خبر احتمال کاهش تعرفه واردات کالا به آمریکا از سوی چین باعث شد تا 2 شاخص مهم بازار سرمایه آسیا یعنی شاخص نیکی و هنگ‌سنگ در دومین روز از هفته جاری یعنی پنجم جولای در مسیر رشد ارزش قدم بردارند. اما شاخص S&P BSE در این روز مثبت نشد و کاهشی 0.19 درصدی را به ثبت رساند.