به گزارش اکوایران بازارهای کالایی در دومین روز از هفته جاری متاثر از سیگنال سقوط بهای نفت خام آمریکا به کمتر از 100 دلار به ازای هر بشکه قرمزپوش شدند. در این روز شاخص قیمتی بورس فلزات لندن کاهشی 3.2 درصدی را تجربه کرد و تا 3 هزار و 696 واحد عقب نشست که کمترین میزان آن پس فوریه 2021 بود. این کاهش قیمت شامل حال مواد غذایی نیز شد و تقریبا تمامی محصولات کشاورزی در این روز با افت نرخ متاثر از از دست رفتن کانال 100 دلاری روبرو شدند.

غلبه واهمه از رکود اقتصادی

بهای نفت خام آمریکا در روز پنج جولای کانال 100 دلاری را از دست داد و در نهایت با افت روزانه 9 دلاری در معاملات آتی با نرخ 99 دلار به ازای هر بشکه فروش رفت. ترس از کاهش تقاضا با توجه به افول اقتصاد جهانی مهم‌ترین دلیل عقبگرد بهای نفت در این روز بود. تضعیف نرخ انرژی سیگنالی موثر برای سایر بازارهای کالایی از جمله بازار فلزات و محصولات غذایی داشت.

ظرف روزهای اخیر موضوع محدودیت عرضه انرژی از سوی اروپا به کشورهای اروپایی مطرح و جدی شده است؛ این موضوع به صعود نرخ گاز طبیعی در اروپا منجر شده است. اما واهمه رکود اقتصاد جهانی به میزانی جدی است که نرخ انرژی در سایر نقاط دنیا بی‌توجه به سیگنال صعود نرخ گاز در اروپا، در مسیر افت نرخ حرکت می‌کند.

با افزایش واهمه از رکود اقتصاد جهانی و تضعیف جایگاه مالی بازارهای کالایی، دلار آمریکا مجدد مورد اقبال سرمایه‌گذاران قرار گرفت و تا 106.5 واحد در روز پنجم جولای صعود کرد. در این شرایط تضعیف نرخ یورو و سقوط آن به کمترین میزان ارزش ظرف 22 سال اخیر نیز به رشد ارزش شاخص دلار آمریکا کمک خواهد کرد.

غلبه سیگنال‌ کاهشی در بازار فلز سرخ

بهای مس در معاملات آتی بورس نیویورک در روز پنجم جولای به کمترین نرخ پس از نوامبر 2020 رسید. احتمال افزایش مجدد نرخ‌ بهره توسط فدرال رزرو و سایر کشورهای غربی، افزایش تعداد مبتلایان به کرونا در چین و شدت گرفتن ترس از رکود اقتصادی بر رفتار معامله‌گران فلز سرخ اثر گذاشت به‌نحوی که بهای فروش آن در معاملات آتی کامکس به

نرخ فروش نقدی و تحویل فوری مس در معاملات بورس فلزات لندن نیز در روز پنج جولای مجدد به کانال قمیتی 7 هزار دلار سقوط کرد؛ این در حالی بود که در روز ابتدایی هفته جاری مس توانسته بود کانال 8 هزار دلاری را بازپس گیرد. انتظار بهبود روابط تجاری آمریکا و چین از جمله مهم‌ترین دلایل بازگشت مس به کانال قیمتی 8 هزار دلاری در روز ابتدایی هفته بود. اما در ادامه با غلبه سیگنال‌های کاهشی در بازار فلزات، بهای این فلز به 7 هزار و 807 دلار به ازای هر تن سقوط کرد.

بازگشت قیمتی مواد غذایی، خبر خوب برای کشورهای کم درآمد

تبعات اقتصادی جنگ روسیه و اوکراین تنها گریبان کشورهای درگیر در این جنگ را نگرفته است؛ ظرف ماه‌های گذشته نهادهای بین‌المللی نسبت به عوارض این جنگ در کشورهای فقیر و شدت گرفتن گرسنگی در این مناطق هشدار داده‌اند. باتوجه به سهم روسیه و اوکراین در تامین غلات جهانی، استمرار این جنگ و تحریم روسیه عرضه غلات به بازارهای جهانی را دچار اختلال کرده است. در عین حال این جنگ به افزایش هزینه نهاده‌های تولید از جمله کودهای کشاورزی دامن زده و از این منظر نیز هزینه تولید محصولات کشاورزی را افزایش داده است. این رشد هزینه فشار زیادی به تمامی مردم دنیا وارد می‌کند؛ اما میزان اثرگذاری آن بر مردم فقیر به مراتب بالاتر خواهد بود.

با کاهش نرخ نفت آمریکا در بازارهای جهانی زمینه بازگشت قیمت مواد غذایی نیز فراهم شد؛ به نحوی که در معاملات آتی بورس شیکاگو بهای گندم کاهش 9 درصدی، سویا افتی 11 درصدی و ذرت کاهشی 6 درصدی را به ثبت رساند.