به گزارش اکوایران، در معاملات روز دوشنبه بیستم تیر ماه، شاخص کل بورس پایتخت با ریزش 10 هزار و 890 واحدی نسبت به روز شنبه به رقم یک میلیون و 487 هزار و 622 واحد رسید. 

شاخص هم وزن بورس نیز با افت 6 هزار و 270 واحدی در سطح 409 هزار و 559 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) 222 واحد پائین آمد و در سطح 19 هزار و 822 واحد قرار گرفت.  

خروج سرمایه

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای نوزدهمین روز متوالی منفی شد و 758 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. 

در معاملات روز دوشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام بپاس (شرکت بیمه پاسارگاد) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 92 میلیارد تومان بود. پس از بپاس، نمادهای شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) و شستا (شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

بورس

بزرگان سبز و قرمز بورس و فرابورس

امروز نمادهای «فارس»، «فملی» و «شتران» بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند و نمادهای «فولاد»، «ومعادن» و «فخوز» بیشترین تأثیر افزایشی را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «آریا»، «شاوان» و «غصینو» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «مارون»، «ددانا» و «دی» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس فولاد صدرنشین است و شستا و خودرو در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز دی، ددانا و آریا پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.  

ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 132 هزار و 763 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 127 هزار و 859 میلیارد تومان بود که 96 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد. 

امروز ارزش معاملات خرد سهام با افزایش 18 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 3 هزار و 375 میلیارد تومان رسید. 

عرضه و تقاضای پایانی بازار

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل افزایش یافت و 128 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 74 درصد افت کرد و در رقم 8 میلیارد تومان ایستاد. 

امروز نماد سکرد (شرکت سیمان کردستان) با صف‌ خرید 4 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از سکرد، نمادهای تکنو (شرکت تکنو تار) و خچرخش (شرکت چرخشگر) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد شاوان (شرکت پالایش نفت لاوان) تعلق داشت که ارزش آن 19 میلیارد تومان بود. پس از شاوان، نمادهای غنوش، قچار، قرن و دانا بیشترین صف فروش داشتند. 

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

بورس