به گزارش اکوایران  پارلمان روسیه هفته گذشته دو لایحه به تصویب رساند که به موجب آن کنترل‌های شدیدی بر اقتصاد این کشور اعمال می‌شود. به موجب این کنترل‌ها از سویی شرکت‌ها ملزم می‌شوند تا محصول تولیدی خود را به نیروهای مسلح عرضه کنند و از سوی دیگر کارمندان برخی شرکت‌ها ملزم به اضافه‌کاری می‌شوند.

این لوایح پس از آنکه توسط ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه امضا شود تبدیل به قانون شده و به دولت این امکان را می‌دهد که در جریان آنچه کرملین آن را عملیات نظامی ویژه در اوکراین می‌نامد، اقدامات اقتصادی ویژه‌ای را در روسیه اجرایی کند.

اجبار به تولید در راستای تامین منافع جنگی پوتین

این لوایح در روز 30 ژوئن توسط کرملین به دومای مجلس نمایندگان روسیه ارائه شد. پس از آنکه کلیت این لوایح در مجلس قرائت و تصویب شد؛ تصویب ویاچسلاو ولودین، رئیس دوما اعلام کرد که بررسی بیشتر این لوایح به دلایل امنیت ملی، پشت درهای بسته برگزار خواهد شد.

طبق پیش‌نویس طرح‌های اعلامی، دولت روسیه می تواند کالاها و خدمات لازم برای انجام عملیات ویژه نظامی را از یک تامین کننده واحد بدون نیاز به مناقصه رقابتی خریداری کند.

علاوه بر این، مشاغل طبق قانون موظف خواهند بود کالاها و خدمات لازم برای انجام عملیات نظامی ویژه را به نیروهای مسلح عرضه کنند.

لایحه دوم به دولت این اختیار را می‌دهد که کارمندان شرکت‌های تامین‌کننده کالا و خدمات مورد نیاز ارتش این کشور را ملزم به اضافه کاری کند. دولت همچنین ممکن است در ازای افزایش دستمزد، برخی از کارمندان را مجبور به کار در شب، آخر هفته یا در تعطیلات کند.