به گزارش اکوایران ، شاخص کل بورس در پایان معاملات روز چهارشنبه 29 تیر به سطح یک میلیون و 471 هزار واحد رسید تا تیر ماه را نیز در کانال 1.4 میلیون واحدی به پایان ببرد. 

بدین ترتیب پس از روند صعودی بورس در ماه‌های بهمن، اسفند، فروردین و اردیبهشت، شاخص‌ها در دو ماه اخیر روند نزولی را طی کردند.

در بهمن ماه شاخص بورس بازدهی مثبت 0.2 درصدی داشت و در اسفند شاخص بالاتر از نیمه کانال 1.3 میلیونی قرار گرفت و بازدهی مثبت 6.6 درصد را ثبت کرد. در فروردین روند صعودی بورس تداوم یافت و شاخص تا کانال یک میلیون و 500 هزار واحد بالا آمد و 10 درصد رشد کرد. در اردیبهشت نیز رشد شاخص 4.5 درصد بود. اما در خرداد شاخص افت 2.5 درصدی پیدا کرد. در 19 روز کاری تیر ماه نیز شاخص کل در مجموع روند نزولی پیدا کرد و در پایان ماه پائین‌تر از سطح ماه گذشته قرار گرفت.

بورس

بازدهی ماهانه بازار سهام

با ایستادن شاخص بورس  در سطح یک میلیون و 471 هزار واحد  بازدهی بورس  در تیر ماه به منفی 4.4 درصد رسید. شاخص 7 روز صعودی را پشت سر گذاشت و در 12 روز نزول کرد. شاخص کل در مجموع 67 هزار و 734 واحد افت کرد.

شاخص کل هم وزن نیز در آخرین روز کاری تیر نسبت به آخرین روز معاملاتی خرداد ماه 19 هزار و 676 واحد پائین‌تر ایستاد. بنابراین شاخص هم وزن افت 4.6 درصدی را در خرداد پشت سر گذاشت.

خروج پول حقیقی

در 19 روز معاملاتی تیر ماه در تمامی روزها شاهد خروج پول حقیقی از بازار بودیم. مجموع تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی در تیر ماه 6 هزار و 812 میلیارد تومان بود. به عبارت دیگر به طور میانگین روزانه 358 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شده است که نسبت به خروج روزانه 376 میلیارد تومان پول حقیقی در خرداد ماه کاهش 5 درصدی را نشان می‌دهد.

کاهش میانگین ماهانه ارزش معاملات

مجموع ارزش معاملات کل بازار سهام در تیر ماه 573 هزار و 201 میلیارد تومان بود. میانگین روزانه ارزش معاملات کل 30 هزار و 168 میلیارد تومان است که نسبت به ماه پیشین افت 26 درصدی داشته است.   

افت میانگین ماهانه ارزش معاملات خرد

در ماه اخیر مجموع ارزش معاملات خرد بورس 61 هزار و 892 میلیارد تومان بود. همچنین میانگین روزانه ارزش معاملات خرد 3 هزار و 257 میلیارد تومان است که نسبت به خرداد ماه افت 31 درصدی داشته است.

میانگین ارزش عرضه و تقاضا

میانگین ارزش صف‌های فروش در پایان معاملات روزانه  بورس تهران  در تیر ماه 38 میلیارد تومان بود که نسبت به ماه پیشین 59 درصد کاهش یافته است.

میانگین ارزش صف‌های خرید در پایان معاملات روزانه بورس تهران در تیر ماه 79 میلیارد تومان بود که نسبت به رقم 259 میلیارد تومانی خرداد ماه کاهش 69 درصدی داشته است. به طور کلی در ماه اخیر میانگین روزانه صف‌های خرید 41 میلیارد تومان بیشتر از میانگین روزانه صف‌های فروش بود، به عبارت دیگر به طور میانگین معاملات روزانه بازار با مازاد تقاضای 41 میلیارد تومانی بسته شده است.