بورس تهران در روز شنبه با افت 12 هزار واحدی همراه شد که ناشی از قوت گرفتن توافق احتمالی با غرب است و در بازارهای موازی بورس نیز شاهد افت بودیم به طوریکه سکه در ابتدای روز معاملاتی گذشته خود با افت 500 هزار تومانی کار خود را آغاز کرد. همچنین شایعه و خبری در بین اهالی میدان فرودسی پیچیده بود مبنی بر این که نرخ دلار در هرات به 28 هزار تومان رسیده که این امر موجب شد که بورس تهران به این اخبار واکنش منفی نشان دهد.

البته دلیل دیگر افت بازار را هم می‌توان افزایش مجدد نرخ بهره بین بانکی دانست. جایی که پس از افت در دو هفته اخیر باز هم روند صعودی را در پیش گرفت و به رقم 20.64 درصد رسید .

از منظر تکنیکالی که به شاخص بورس نگاه می‌کنیم شاخص در همان محدوده‌های کلاسیک یک میلیون 430 هزار واحدی قرار دارد اما همچنان هیجان فروش بالا است. قیمت متانول در بازارهای جهانی افت کرده که این برای صنعت شیمیایی چندان دل چسب نیست به این خاطر چند روزی است که این گروه با ارزش معاملات کم همراه است.

خودرویی‌ها هم که چند مدتی است روند صعودی به خود گرفته بودند با فشار عرضه همراه شدند تا نشان دهند در این شرایط خریداری برای این نمادها وجود ندارد. با افت سنگ آهن از 113 دلار به 103 دلار در هر تن امروز قیمت نماد های مرتبط با این گروه نیز با عرضه مواج شدند تا همراه با افت قیمت دلار شاهد افت قیمت های جهانی این گروه هم باشیم.

بازار چشم به انتشار گزارشات فروش خوب از شرکت‌ها برای مرداد ماه دوخته‌اند که البته چه بسا خیلی از فعالان بازار با توجه به شرایط بنیادی ایجاد شده چندان به فروش‌های بالا در گروه‌ها و نمادهای مختلف امیدوار نیستند.

حواشی ایجاد شده برای فولاد مبارکه هم جای بحث بسیار دارد از خبر حمله سایبری به صنعت فولاد تا افشاگری و تحقیق و تفحص مجلس در نماد فولاد و همچنین برگزاری دادگاه برای پیگیری صورت‌های مالی این شرکت همه و همه دست به دست همه داده‌اند تا رونق را از بازار سهام بگیرند. 

معاون وزیر صمت از افزایش قیمت برای محصولات سایپا و ایران خودرو خبر داد که می‌تواند برای فردای بازار سرمایه خوب باشد.

روندی که برای بازار فردا می‌توان پیش بینی کرد این است که بازار در بهترین حالت ممکن بتواند در محدوده صفر خود نوسانی را انجام دهد در غیر این صورت ممکن است با ادامه افت ایجاد شده امروز همراه شویم.

در پایان روز شنبه تعداد 231 نماد از بورس و 181 نماد از فرابورس با منفی به کار خود پایان دادند و در مقابل 104 نماد از بورس و 123 نماد از فرابورس مثبت بودند . فارس ، کچاد ؛ فملی و کگل تأثیرگذاران منفی بازار بشمار می‌رفتند. 

میانگین 200 روز شاخص بورس تهران در حوالی یک میلیون 410 هزار واحدی قرار دارد و شاخص چند وقتی است در این حوالی مورد معامله قرار می‌گیرد در صورت افت شاخص برای روز کاری یکشنبه 30 مرداد ماه اوضاع و کار برای شاخص بسیار سخت و پیچیده خواهد شد. 

پیش بینی بورس