قربان زاده همچنین در مورد واگذاری سهام دولت در سایپا و ایران خودرو این توضیح را داد که به جز وزارت اقتصاد هیچ کس نمی تواند راجع به سهم 5 درصدی دولت درسایپا و سهم 17درصدی در ایران خودرو تصمیم بگیرد، اما این شرکت ها می توانند سهام تودلی خود و سایت های وابسته به خود را بفروشند. 

کل سهام دولت در خودروسازی‌ها وثیقه است

رییس سازمان خصوصی سازی به این نکته اشاره کرد که اطلاعیه هایی تا به حال دیدیم اطلاعیه هایی هستند که خود شرکت ها منتشر کردند نه سازمان خصوصی سازی و نه دولت.

قربان زاده همچنین به موانع پیش روی واگذاری سهام دولت در خودروسازی‌ها اشاره کرد و گفت: کل این 5 درصد و 17 درصد وثیقه است. به گفته وی، بارها نامه زده شده و از وزارت صمت درخواست شده که این وثیقه آزاد شود تا قابلیت واگذاری داشته باشند. در مورد شیوه واگذاری هم جلساتی با وزارت صمت، وزارت اقتصاد، ایدرو تشکیل شده که با وجود وجوه اشتراک و افتراق سندی مشترک تنظیم شده است. نکته مهم در صحبت های قربان زاده این است که در این سند تنظیم گری مداخله دولت در قیمت گذاری خودرو تا پایان سال به حداقل برسد و این یعنی حذف قیمت گذاری دستوری که مقدمه واگذاری شرکت های خودروسازی تلقی می شود. قربان زاده در مورد سایپا از وجود یک قفل سخن گفت که اگر باز شود همه قفل های واگذاری باز می شود که آن واگذاری یک شرکت زیر مجموعه سایپا است. قربان زاده فعلا نامی از این شرکت نبرد. به گفته رییس سازمان خصوصی سازی نتیجه کار کارگروه مشترک وزارت صمت و وزرات اقتصاد هفته آینده در جلسه مشترکی با حضور دو وزیر ارائه می شود.

صورت های مالی شرکت ها باید شفاف شود

قربان زاده با اشاره به حاشیه های اتفاق افتاده برای شرکت فولاد عنوان کرد که شرکت فولاد یکی از بزرگترین شرکت های بورسی بود که این حاشیه ها برای آن رخ داد. با این حال مشخص نیست شرکت هایی که نظارتی روی آنها وجود ندارد در چه وضعیتی هستند. از 189 شرکتی که در لیست واگذاری هستند 104 شرکت زیاده هستند و روز به روز هم به زیان آنها اضافه می شود و همه این زیان ها از جیب ملت ایران می رود.  رییس سازمان خصوصی سازی با تاکید بر اینکه همه صورت های مالی شرکت ها باید شفاف شود افزود: تا اواسط مهر ماه سال جاری همه شرکت هایی که در لیست واگذاری هستند شفاف خواهند شد. از 128 شرکت مذکور فقط 24 شرکت وضعیت مناسب و شفافی دارند و می توان آنها را در گریدA  قرار داد.

20 شرکت در لیست واگذاری هستند

حسین قربان زاده از 20 شرکت دولتی که در لیست واگذاری هستند نیز نام برد: ۱۰۰ درصد هواپیمایی کیش، ۱۰۰ درصد لوله گستر اسفراین، ۷۶ درصد مجتمع صنعتی اسفراین، ۸۰ درصد آلومینای ایران، ۱۰۰ درصد معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران، ۱۵ درصد مجتمع صنایع آلومینای جنوب، ۲۰ درصد توسعه نیشکر جانبی، ۱۰۰ درصد کشاورزی و دامپروری سفیدرود، ۴۹ درصد طراحی ساختمان نفت، ۱۶ درصد پالایش نفت امام خمینی (ره)‌ شازند، ۴۰ درصد پالایش نفت کرمانشاه، ۱۷.۹ درصد پالایش نفت ستاره خلیج فارس، ۳۰ درصد عمران مسکن شرق، ۴۰ درصد عمران مسکن ثامن، ۱۰ درصد اپال پارسیان سنگان، ۳۵ درصد فولاد سفیددشت.

شش شرکت هلدینگ در پرتفوی سهام عدالت

رییس سازمان خصوصی سازی در بخشی از صحبت های خود از جاماندگان سهام عدالت نیز سخن گفت و از در نظر گرفتن حدود شش هلدینگ برای پرتفوی سهام عدالت جاماندگان سهام عدالت خبر داد که ارزنده ترین سهام دولت هستند. به گفته قربان زاده، سازمان خصوصی سازی آماده تخصیص سهام عدالت به افراد است که در فاز نخست به عنوان جامانده شناسایی شده اند اما برای فازهای بعدی با کمبود منابع مواجه هستیم؛ مگر آنکه رفع وثایق در سهم هایی مانند مس و فولاد صورت گیرد.

بازگشایی پرسپولیس در یکی دو روز آینده

قربان زاده در بخش پایانی سخنانش ابراز امیدواری کرد که نماد پرسپولیس در یکی دو روز آینده بازگشایی شود. وی همچنین به این نکته اشاره کرد که زمانی که تیم های دیگر فوتبال که شرکت بالاسری بورسی دارند، مجموع ارقام قراردادهای بازیکنان و کادر فنی خود را اعلام کنند تازه با استقلال و پرسپولیس برابر می شوند. او همچنین بر این نکته تاکید کرد که هر دوباشگاه بازارگردان دارند.

پتروشیمی مارون و هلدینگ خلیج فارس باید دوباره مجمع برگزار کنند

 یکی از موضوعات مهم در صحبت های رییس سازمان خصوصی سازی، ارسال نامه به پتروشیمی مارون و هلدینگ خلیج فارس بود. به گفته وی از آنجایی که نماینده سهام عدالت در مجمع این دو شرکت نبودند به آنها نامه ای زدم مبنی بر اینکه با هزینه شخصی خودشان دوباره باید نسبت به برگزاری مجمع اقدام کنند.