به گزارش اکوایران و به نقل از پلتس، ایگور سچین، مدیرعامل شرکت روس‌نفت در 12 نوامبر نسبت به ایجاد ابر چرخه‌ای دیگر در بازارهای نفت و گاز به دلیل ترس از ادامه رشد سریع تقاضا و پیشی گرفتن تقاضا نسبت به عرضه هشدار داد.

اگرچه بهای نفت در نزدیکی اوج قیمتی 3 ساله خود نوسان نرخ دارد و نرخ گاز طبیعی در اوج تاریخی قیمت خود نوسان دارد، اما احتمال رشد مجدد قیمتی به دلیل رشد فزاینده تقاضا وجود دارد.

سچین افزود: با آشکار شدن بیشتر اختلافات ساختاری میان عرضه و تقاضا در بازارهای جهانی انرژی، احتمال بروز یک ابر چرخه جدید در بازارهای نفت و گاز وجود دارد.

وی ادامه داد: روس نفت، بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت روسیه، به نوبه خود، سرمایه‌گذاری در پروژه‌های جدید را افزایش داده تا رشد تقاضا را برآورده کند. با وجود عدم اطمینان در اقتصاد جهانی به دلیل پایان نیافتن قطعی کرونا، شاهد رشد سریع تقاضا برای منابع انرژی سنتی هستیم.

نشریه پلتس بهای نفت برنت را در تاریخ یازدهم نوامبر برابر 83.02 دلار به ازای هر بشکه ارزیابی کرد که این رقم تقریبا 2 برابر نرخ آن در سال قبل بود. همچنین پلتس پیش‌بینی می‌کند که میانگین مصرف روزانه نفت دنیا در سال 2022 به 103.2 میلیون بشکه در روز برسد که حدود 700 هزار بشکه بشکه در روز بالاتر از میزان تقاضای روزانه پیش از همه‌گیری کویید19 است.

تحقق این پیش‌بینی می‌تواند در بلند مدت بر بازار سایر کالاهای پایه اثرگذار شود. صعود نرخ انرژی سیگنالی موثر در جهت تقویت رشد سایر کامودیتی‌ها از جمله فلزات صنعتی است و بنابراین تحقق پیش‌بینی ابرچرخه‌ای جدید در بخش انرژی می‌تواند بر سایر بازارهای کالایی اثرگذار شود.