به گزارش اکوایران، موسسه فیچ سولوشن برآورد قیمتی خود از روند نوسان فلزات را مجدد به روز رسانی کرد. در این به روز رسانی پیش‌بینی بهای برخی فلزات و به خصوص آن‌هایی که در آبنده بدون کربن مصرف می‌شوند و یا با عدم بالانس عرضه و تقاضا در کوتاه و میان مدت مواجه‌اند، افزایش داده شده است.

این موسسه در گزارش جدید خود برآورد قیمتی کوتاه و میان مدت از مس را افزایش داده و علت آن را تقاضای قوی برای این فلز سرخ با حرکت دنیا به سمت انرژی‌های پاک با اقداماتی از جمله تولید خودروهای الکتریکی و حرکت به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر عنوان کرده است.

درحال حاضر میزان ذخایر فلز مس در سطوح بسیار پایینی قرار دارد، به نحوی که برآورد می‌شود مجموع مجودی قابل تحویل مس در انبارهای بورسی دنیا در کمترین میزان ظرف 20 سال قبل قرار گرفته که حداکثر کفاف تقاضای 3 هفته این فلز را می‌دهد. با این وجود در این گزارش برآورد شده که بازار مس در میان مدت نوسانی متعادل با تمایلات افزایشی خواهد داشت.

در شرایطی که برآورد می‌شود تقاضا برای فلز مس افزایشی باشد، شرکت‌های معدنی دنیا برای دریافت مجوز آغاز به کار در معادن با چالش‌های محیط زیستی و مقاومت جوامع محلی روبرو هستند که این موضوع خطر ثبات عرضه در این بخش را بیش از حد کاهش می‌دهد.

در گزارش پیشین موسسه فیچ میانگین نرخ معامله مس نقدی و تحویل فوری مس در بورس فلزات لندن در سال جاری میلادی برابر 9 هزار دلار به ازای هر تن ارزیابی شده بود که در جدیدترین گزارش این موسسه، این نرخ به 9 هزار و 250 دلار به ازای هر تن افزایش یافت.

در عین حال موسسه فیچ میانگین نرخ نوسان بهای مس در سال آینده میلادی را برابر 8 هزار و 500 دلار به ازای هر تن پیش‌بینی کرد؛ این در حالی بود که برآورد قبلی این مجموعه خبر از نرخ 7 هزار و 500 دلاری می‌داد.

اگرچه در گزارش این موسسه بر افزایش تقاضا برای مس در میان و بلند مدت تاکید شده اما همچنان برآورد این شرکت از نوسان قیمت مس در بلند مدت و با شروع از سال 2024  برابر 6 هزار و 700 دلار باقی مانده است.