به گزارش اکوایران، در معاملات روز یکشنبه شاخص کل بورس پایتخت نسبت به روز گذشته هزار و 314 واحد رشد کرد و به رقم یک میلیون و 368 هزار واحد رسید. اما شاخص هم وزن افت کرد و با کاهش هزار و 855 واحدی در سطح 375 هزار و 39 واحدی ایستاد.

 همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) 132 واحد پائین آمد و در سطح 19 هزار و 493 واحد قرار گرفت.

خروج نقدینگی حقیقی

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 288 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. 

 در معاملات امروز بیشترین خروج پول حقیقی به سهام میدکو (شرکت توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 17 میلیارد تومان بود. پس از میدکو ، بپاس (شرکت بیمه پاسارگاد) و شستا (شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

بورس

نمادهای پیشران بازار

امروز نمادهای «ومعادن»، «فارس» و «شیراز» بیشترین تاثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند. همچنین سه نماد «پارس»، «شستا» و «وغدیر» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «بپاس»، «غصینو» و «مارون» بیشترین تاثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «سمگا»، «زاگرس» و «آریا» بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شستا صدرنشین است و انرژی3 و فولاد در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای توسن، فجهان و کزغال پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

تداوم افت ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام با کاهش 10 درصدی به رقم 4 هزار و 994 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 409 میلیارد تومان بود که 8 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد سهام نیز افت کرد و به کمترین رقم در 6 هفته اخیر رسید. ارزش معاملات خرد با کاهش 10 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 3 هزار و 398 میلیارد تومان رسید که 68 درصد از ارزش کل معاملات بازار را شامل می‌شود. 

افزایش تقاضای حقوقی

در پایان معاملات یکشنبه ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز گذشته 59 درصد کاهش یافت و 113 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 237 درصد رشد کرد و در رقم 182 میلیارد تومان ایستاد. عمده تقاضای بازار در معاملات یکشنبه به معامله‌گران حقوقی اختصاص داشت. 

نماد سمگا (شرکت سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی) با صف‌ خرید 100 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از سمگا ، نمادهای حسیر (شرکت ریل سیر کوثر) و خمحور (شرکت تولید محور خودرو) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش نیز به وسخوز (شرکت سرمایه گذاری استان خوزستان) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 18 میلیارد تومانی داشت. پس از وسخوز، نمادهای وسرضوی (شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان خراسان رضوی) و انرژی1 (نهادهای مالی بورس انرژی) بیشترین صف فروش داشتند.

نقشه بورس بر مبنای ارزش معاملات

بورس