به گزارش اکوایران ، در معاملات روز چهارشنبه شاخص کل بورس با افزایش 11 هزار 349 واحدی به سطح یک میلیون و 349 هزار واحد رسید. شاخص کل بیشترین رشد در 12 روز معاملاتی اخیر را ثبت کرد و به بیشترین رقم در 5 روز اخیر صعود کرد.

بورس

 

پایان صعودی هفته

امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس صعودی شد و در یک ساعت ابتدایی بیش از هزار واحد رشد کرد. این روند صعودی ادامه داشت و با بازگشایی نمادهای خودرویی شتاب گرفت. در پایان معاملات شاخص کل بورس به رقم یک میلیون و 349 هزار و 365 واحد رسید که نسبت به روز سه‌‌شنبه 11 هزار و 349 واحد رشد کرده است.

شاخص کل هم‌وزن نیز روند صعودی را پشت سر گذاشت و در پایان معاملات 2 هزار و 444 واحد نسبت به روز گذشته بالا آمد و در رقم 363 هزار و 586 واحد ایستاد.

همچنین شاخص کل فرابورس 73 واحد افت کرد و به رقم 19 هزار و 176 واحد رسید.

بورس

 

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز چهارشنبه، 331 نماد رشد قیمت داشتند که 235 نماد بورسی و 96 نماد فرابورسی بودند. همچنین 148 نماد کاهش قیمت داشتند که 104 نماد بورسی و 44 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 67 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 30 درصد بازار افت قیمت داشتند.

خروج پول حقیقی

امروز برای دهمین روز پیاپی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 99 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به دیروز 63 درصد کاهش یافته است.

 در معاملات روز چهارشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام بپاس (شرکت بیمه پاسارگاد) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 17 میلیارد تومان بود. پس از یبپاس، وپست (پست بانک ایران) و فسبزوار (شرکت پارس فولاد سبزوار) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

سهم‌های پیشران

امروز قیمت سهام اغلب نمادهای گروه‌های «خودرو و ساخت قطعات» و «فراورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای» افزایش یافت. افزایش قیمت خودرو موجب رشد قیمت سهام شرکت‌های خودرویی شد، به طوری که قیمت سهام نماد خودرو (ایران خودرو) 7 درصد و قیمت سهام خساپا (سایپا) 4 درصد افزایش یافت. خبهمن، ورنا، خزامیا و خگستر نیز از دیگر نمادهای سبزپوش خودرویی بودند.  

همچنین امروز نمادهای «فملی»، «فولاد» و «خودرو» بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند و «کگل»، «شفن» و «وکار» بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «زاگرس»، «شگویا» و «سمگا» بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «دماوند»، «وهور» و «توسن» بیشترین تاثیر کاهنده را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شستا صدرنشین است و خودرو و فملی در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای فرابورس، توسن و کرمان پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

افزایش ارزش صف‌های خرید

در پایان معاملات چهارشنبه ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز گذشته 3 درصد کاهش یافت و 125 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 733 درصد رشد کرد و در رقم 126 میلیارد تومان ایستاد. 

نماد سمگا (شرکت سرمایه گذاری میراث فرهنگی) با صف‌ خرید 75 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از سمگا، نمادهای کالا (شرکت بورس کالای ایران) و شتوکا (شرکت توکا رنگ فولاد سپاهان) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش نیز به وسخوز (شرکت سرمایه گذاری استان خوزستان) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 30 میلیارد تومانی داشت. پس از وسخوز، نمادهای سدبیر (شرکت سرمایه گذاری تدبیرگران فارس و خوزستان) و وسرضوی (شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان خراسان رضوی) بیشترین صف فروش داشتند.

رونق معاملات بازار

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام با رشد 62 درصدی به رقم 9 هزار و 960 میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 856 میلیارد تومان بود که 9 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد سهام رشد کرد و با افزایش 9 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 3 هزار و 310 میلیارد تومان رسید که بیشترین رقم در هفته اخیر است.

ارزش معاملات خرد 33 درصد از ارزش کل معاملات بازار را شامل می‌شود. 

 خودرویی‌‌ها صدرنشین معاملات چهارشنبه

در معاملات امروز نماد خودرو (شرکت ایران خودرو) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 149 میلیارد تومان بود.

پس از خودرو، خبهمن بیشترین ارزش معاملات را داشت و نماد خگستر رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن فرابورس و شستا در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز خودرو با تعداد 673 میلیون 683 سهم در صدر قرار گرفته است. خبهمن در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خگستر تعلق داشت. دو نماد کرمان و شبندر در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

بورس