پرو دومین تولیدکننده معدنی مس در دنیا است و لاس بامباس یکی از بزرگترین معادن این کشور به‌شمار می‌رود که عرضه جهانی حدود 2 درصد از این فلز سرخ از این معدن انجام می‌شود.

ظرف ماه‌های اخیر درگیری‌هایی میان جامعه محلی و شرکت‌های بهره‌بردار معادن مس پرو به وجود آمده که باعث اختلال در عرضه جهانی مس شده است. جاده مواصلاتی به معدن مس لاس بامباس از استان چومبیویلکاس پرو می‌گذرد، از زمان شروع به کار این معدن در سال 2016، درگیری‌هایی میان جامعه محلی و شرکت بهره‌بردار به وقوع پیوسته است ساکنان محلی می‌گویند برداشت از این معدن زیان محیط زیستی را برای آن‌ها به همراه دارد و معتقدند شرکت‌های معدنی باید در ازای این زیان، غرامت پرداخت کنند. این غرامت می‌تواند به شکل اشتغالزایی و کمک به رشد اقتصادی منطقه از سود فعالیت استخراجی در این منطقه باشد.

عدم توافق میان جامعه محلی و بهره‌برداران از این معدن باعث شده تا از 20 نوامبر امسال جاده مواصلاتی به این معدن مسدود شود.  

دولت پرو برای رفع این مشکل در نظر داشت تا در روز سه‌شنبه 14 دسامبر نشستی میان نمایندگان شرکت MMG و نمایندگان جامعه بومی برگزار کند. البته یکی از رهبران جامعه محلی پیش از روز سه‌شنبه از احتمال تحریم جلسه به دلیل پیشنهادهای غیرقابل پذیرش ارائه شده از سوی شرکت MMG برای غرامت خبر داده بود.

سهام شرکت MMG چین روز دوشنبه به دلیل عدم اطمینان در مورد اینکه آیا لاس بامباس قادر به از سرگیری فعالیت‌های عادی خود خواهد بود یا این معدن مجبور به تعطیلی موقت خواهد شد 10 درصد سقوط کرد. در صورت استمرار مسدود ماندن جاده‌های مواصلاتی به این معدن بهره‌بردار چاره‌ای جز تعطیلی ندارد چرا که امکان انتقال سنگ معدن استخراج شده به بنادر وجود ندارد. این موضوع اگرچه از ارزش سهام شرکت MMG می‌کاهد اما سیگنالی مثبت برای بازار جهانی مس به‌شمار می‌رود.

ظرف ماه‌های گذشته از میزان عرضه مس به بازارهای جهانی کاسته شده است؛ در حال حاضر ذخایر قابل تحویل مس در انبارهای بورسی در حداقل قرار دارد و این موضوع از رشد قیمتی این فلز حمایت کرده است. با توجه به برآورد رشد تقاضا برای مس در میان و بلند مدت هر گونه اختلال در عرضه می‌تواند به صعود بهای این فلز سرخ منجر شود.