به گزارش اکوایران ، برای پیش بینی بورس امروز –سه‌شنبه 14 دی- به روند بازار سهام در روز گذشته نگاه می‌کنیم. در روز دوشنبه شاخص کل بورس 2 هزار و 971 واحد نزول کرد و به رقم یک میلیون و 376 هزار واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن 278 واحد افت کرد و در رقم 363 هزار و 241 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 65 واحد پائین آمد و به رقم 18 هزار و 595 واحد رسید.

در پایان معاملات ‌روز دوشنبه، 165 نماد رشد قیمت و 300 نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، 33 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 60 درصد بازار افت قیمت داشتند.

سهم‌های صعودی

روز دوشنبه در بورس نماد‌های حفارس (شرکت حمل و نقل بین المللی خلیج فارس)، کدما (شرکت معدنی دماوند) و پکرمان (گروه صنعتی بارز) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز نمادهای حآفرین (شرکت ریل پرداز نوآفرین)، حآسا (شرکت آسیا سیر ارس) و گدنا (شرکت تهیه و توزیع غذای دنا آفرین فدک) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

سهم‌های نزولی

در بورس نمادهای شسینا (شرکت صنایع شیمیایی سینا)، قپیرا (شرکت قند پیرانشهر) و غشصفا (شرکت شیر پاستوریزه پگاه اصفهان) در روز دوشنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت صنعتی مینو (غصینو)، شرکت سرمایه گذاری میراث فرهنگی (سمگا) و شرکت پگاه آذربایجان شرقی (غپآذر) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

عرضه و تقاضای بورس در انتهای معاملات روز دوشنبه، علامتی کارآمد برای پیش بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز ‌سه‌شنبه است. در پایان معاملات روز دوشنبه بازار با مازاد عرضه‎‌ی 84 میلیارد تومانی بسته شد.

در پایان معاملات دوشنبه 19 نماد صف فروش و 29 نماد صف خرید داشتند. ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز یکشنبه 55 درصد افزایش یافت و 187 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 2 درصد رشد کرد و در رقم 103 میلیارد تومان ایستاد. 

پیش بینی بورس

سهم‌های پُرتقاضا

 در روز دوشنبه نماد قهکمت (شرکت قند هکمتانه) با صف‌ خرید 14 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از قهکمت، نمادهای حفارس (شرکت حمل و نقل بین المللی خلیج فارس) و زقیام (شرکت کشت و دام قیام اصفهان) بیشترین صف خرید را داشتند. 

سهم‌های صفِ فروش

 روز گذشته بیشترین صف فروش نیز به امین (شرکت تأمین سرمایه امین) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 51 میلیارد تومانی داشت. پس از امین، نمادهای غدشت (شرکت دشت مرغاب) و وسخوز (شرکت سرمایه گذاری استان خوزستان) بیشترین صف فروش داشتند.

پیش بینی بورس

پیش بینی بورس امروز

دیروز شاخص کل نزدیک به 3 هزار واحد ریزش کرد و ارزش مازاد عرضه بازار افزایش یافت. علاوه بر این 3 نشانه نزولی مهم در بازار دیده شد که می‌توانند به عنوان نیروهای نزولی در معاملات امروز عمل کنند. روز دوشنبه برای سومین روز متوالی ارزش معاملات خرد روند نزولی داشت و به کمترین رقم در 3 هفته اخیر رسید. رکود معاملات با خروج پول حقیقی همراه است. دیروز برای هشتمین روز پیاپی نقدینگی حقیقی از بازار خارج شد و در مجموع این 8 روز 2 هزار و 345 میلیارد تومان از بورس خارج شده است.    

خروج سرمایه مشکل بزرگ بورس است که تحلیل‌گران آن را اصلی‌ترین مسئله بازار می‌دانند و برای توضیح آن عمدتا به کاهش اعتماد به بازار سهام اشاره می‌کنند. در ماه‌های اخیر بازارهای دیگری چون رمزارزها برای معامله‌گران جذابیت بیشتری داشته است و مقصد بخشی از نقدینگی حقیقی خارج شده از بورس این بازار بوده است.

سومین نشانه منفی معاملات دیروز افت قیمت اغلب نمادهای بازار در کنار نمادهای شاخص‌ساز است. روز گذشته 60 درصد نمادها قرمزپوش شدند و شاخص هم وزن نیز افت کرد. به علاوه بزرگان بازار از جمله نوری، فملی، تاپیکو، فخوز، امین، وغدیر، جم، ومعادن، بورس، وتجارت، کالا، انرژی3، رمپنا، غبشهر، وبملت، شتران، خپارس و خودرو کاهش قیمت داشتند و بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص داشتند. همچنین نام نمادهای بزرگ در لیست بیشترین خروج پول حقیقی به چشم می‌خورد. فملی، سمگا، اتکام، غگلپا، وبملت، خنصیر، غگیلا، فخوز، فجهان، میدکو، فولاد، خبهمن، غدیس و فسبزوار بیشترین خروج نقدینگی را داشتند.