به گزارش اکوایران ، در معاملات روز سه‌شنبه 14 دی ماه، 80 درصد نمادهای بازار سهام کاهش قیمت داشتند و شاخص کل هم وزن 3 هزار و 263 واحد نزول کرد.

بورس

نزول شاخص‌ها

امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس نزولی شد و در یک ساعت ابتدایی بیش از 5 هزار واحد پائین آمد. در پایان معاملات شاخص کل نسبت به روز دوشنبه 13 هزار و 255 واحد افت کرد و به سطح یک میلیون و 362 هزار و 794 واحد رسید.

شاخص هم‌وزن نیز امروز روند نزولی داشت و در پایان معاملات با افت 3 هزار و 263 واحدی نسبت به روز کاری گذشته در رقم 359 هزار و 982 واحد ایستاد.

همچنین شاخص کل فرابورس  با 163 واحد کاهش به رقم 18 هزار و 431 واحد رسید.

بورس

مازاد عرضه در بازار سهام

در پایان معاملات سه‌شنبه ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز دوشنبه 5 درصد کاهش یافت و 178 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 59 درصد افت کرد و در رقم 42 میلیارد تومان ایستاد. 

امروز نماد زقیام (شرکت کشت و دام قیام اصفهان) با صف‌ خرید 8 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از زقیام، نمادهای خمحور (شرکت تولید محور خودرو) و قشهد (شرکت شهد) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش نیز به غدشت (شرکت دشت مرغاب) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 30 میلیارد تومانی داشت. پس از غدشت، نمادهای امین (شرکت تأمین سرمایه امین)  و سدبیر (شرکت سرمایه گذاری تدبیرگران فارس) بیشترین صف فروش داشتند.

غلبه سمت نزولی بازار

در پایان معاملات ‌روز سه‌شنبه، 89 نماد رشد قیمت داشتند که 63 نماد بورسی و 26 نماد فرابورسی بودند. همچنین 405 نماد کاهش قیمت داشتند که 285 نماد بورسی و 120 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 18 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 80 درصد بازار افت قیمت داشتند.

تداوم خروج نقدینگی

امروز برای نهمین روز متوالی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 399 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به دیروز 80 درصد افزایش یافته است. 

 در معاملات روز سه‌شنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام میدکو (شرکت توسعه معدنی و صنایع معدنی خاورمیانه) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 71 میلیارد تومان بود. پس از میدکو، فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) و فولاد (شرکت فولاد مبارکه) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

لیدرهای بازار

امروز نمادهای «فولاد»، «کچاد» و «شپدیس» بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل داشتند و «اپال»، «قرن» و «دارو» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «آریا»، «زاگرس» و «هرمز» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «بپاس»، «بکهنوج» و «چخزر» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس خودرو صدرنشین است و شسینا و برکت در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای فرابورس، فجهان و توسن پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

رونق نسبی معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 7 هزار و 930 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 3 هزار و 582 میلیارد تومان بود که 45 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

اما ارزش معاملات خرد سهام رشد کرد و با افزایش 7 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 2 هزار و 524 میلیارد تومان رسید که 32 درصد کل معاملات بازار ثانویه را تشکیل می‌دهد.

 بیشترین ارزش معاملات

در معاملات امروز نماد میدکو (شرکت توسعه معدنی و صنایع معدنی خاورمیانه) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 100 میلیارد تومان بود.

پس از میدکو، دیگر نماد معدنی بازار، کدما (شرکت معدنی دماوند) بیشترین ارزش معاملات را داشت و خودرو رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن فملی و برکت در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

بیشترین حجم معاملات

در جدول حجم معاملات امروز نیز سهام خودرو با تعداد 313 میلیون و 410 هزار و 783 سهم در صدر قرار گرفته است. خپارس در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به نماد خساپا تعلق داشت. نمادهای شسینا و خبهمن نیز در رتبه‌های بعدی قرار داشتند.

بورس