به گزارش اکوایران؛‌ داده های اعلام شده از سوی ایمیدرو نشان دهنده آن است که این میزان صادرات مشتمل بر ۴۲ میلیون و ۲۱۴ هزار تن انواع محصول بود که از نظر تناژ نیز رشد ۹.۵ درصدی در مقایسه با مدت مشابه پارسال یافته است.

زنجیره فولاد و محصولات فولادی مرتبط با پنج میلیارد و ۲۸۰ میلیون و ۶۳۰ هزار دلار صادرات، با سهم ۵۵.۶ درصدی، بیشترین سهم از صادرات (ارزش) مرتبط با بخش معدن و صنایع معدنی را به خود اختصاص داد. صادرات فولاد و محصولات فولادی طی مدت یاد شده از لحاظ ارزشی رشد 104 درصدی داشته است.

پس از آن، مس و محصولات پایین‌دستی با یک میلیارد و ۴۰۹ میلیون و ۷۱۰ هزار دلار و سایر معدن و صنایع معدنی با ۶۵۱ میلیون و ۳۳۰ هزار دلار، در رده‌های دوم و سوم قرار گرفتند.

بیشترین رشد صادرات بین فلزات اساسی در این مدت مربوط به زنجیره آلومینیوم و محصولات با ثبت ۲۱۶ درصد رشد و صادرات ۵۴۱ میلیون و ۵۷۰ هزار دلاری بود.

در گروه کالاهای صادراتی، زنجیره سرب، انوع فرو، مولیبدن، کروم، سفال و آجر، پودرآلومینا، فلزات گرانبها و کک نیز در رده های بعدی قرار گرفتند.

وضعیت واردات

در ۹ ماهه امسال همچنین سه میلیون و ۹۸ هزار تن محصولات مرتبط با حوزه معدن و صنایع معدنی به ارزش ۲ میلیارد و ۶۹۱ میلیون دلار به کشور وارد شد که حاکی از رشد هشت دهم درصدی از نظر تناژی و ۱۱.۴ درصدی از نظر ارزشی است.

بیشترین میزان واردات با ۹۱۶ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار مربوط به زنجیره فولاد و محصولات فولادی مرتبط بوده است.