به گزارش اکوایران؛ بسیاری از فعالان اقتصادی به این نکته اذعان می کنند که این جنگ فرصتی برای ایران است که بتواند حضور خود را در بازار اوکراین و روسیه پرنگ تر کند. به گفته فعالان این اتفاق می تواند هم تهدید و هم فرصت برای ما باشد. مانند اتفاقات مشابه ای که پیش از این برای بسیاری کشورها  رخ داد؛ اما ایران نتوانست از موقعیت به وجود آمده در این کشورها استفاده کند، به همین دلیل فعالان تجاری بر این نکته تاکید می کنند که باید ما سریعا از حذف برخی رقبا از بازار روسیه استفاده کنیم.

در این خصوص تیزهوش تابان رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه معتقد است، پیش بینی می شود که با اتفاقات روی داده در منطقه همچنان روند توسعه تجارت ایران با روسیه تداوم یابد. زیرا موضع گیری سایر کشورها در خصوص وقایع اخیر بر مناسبات تجاری آنان تاثیر گذار خواهد بود و قطعاً جمهوری اسلامی ایران این توان را خواهد داشت تا بخشی از نیازهای کشورهای همسایه و منطقه را به خوبی تامین کند.

براساس آمار اعلام شده از سوی نایب‌رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران روسیه، حجم واردات کالا به بازار روسیه سالانه 240 تا 270 میلیارد دلار در سنوات مختلف است، این در حالی که ایران از این بازار بزرگ سهمی حدود یک میلیارد دلاری دارد که چیزی در حدود 0.37 درصد می شود. این به معنی آن است که سهم ایران از بازار روسیه تقریبا هیچ است. با این شرایط می تحریم های اعمال شده برای روسیه می تواند فرصت خوبی برای بالا بردن سهم ایران از بازار این کشور به وجود خواهد آورد.

به گفته رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه؛ بر اساس آخرین اطلاعات انتشار یافته در ۱۰‌ ماهه سال ‌جاری ایران به کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا  ۹۷۹‌ میلیون و ۹۷۴ ‌هزار دلار صادرات داشته که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۷‌ درصد رشد داشته است. از کشورهای مذکور فدراسیون روسیه با مبلغ ۴۸۹‌ میلیون و ۹۸۴ ‌هزار دلار؛ اولین مقصد کالاهای صادراتی کشورمان بوده‌‌‌‌‌‌‌‌‌ است و در همین مدت، فدراسیون روسیه با ۳ ‌میلیارد و ۳۰۲ ‌میلیون و ۵۸۶ ‌هزار دلار؛ اولین مبدا کالاهای وارداتی کشورمان بوده‌‌‌‌‌‌‌‌‌ است.

تاثیر جنگ روسیه بر مناسبات تجاری

با توجه به پیشینه ای که در روند تجاری میان ایران و روسیه وجود دارد این سوال مطرح می شود که جنگ روسیه و اوکراین چه تاثیری در مناسبات تجاری دو کشور خواهد داشت؟

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه در این خصوص می گوید: نکته مهمی که در این میان مطرح است به این موضوع باز می گردد که نگاه ما به توسعه صادرات غیر نفتی، باید نگاهی بلند مدت باشد و نباید تنها به فرصت های مقطعی و موقت دل خوش کنیم. این صحیح است که باید از فرصت های روی داده به خوبی استفاده کرد، اما باید به گونه ای برنامه ریزی و رفتار کنیم که با از میان رفتن این فرصت ها نیز روند توسعه ای تجارت تداوم یابد. به عبارتی ضرورت دارد ابتدا برای از میان برداشتن نقاط ضعف و بهبود نقاط قوت داخلی گام برداریم و ارتقاء شاخص هایی مانند تولید کالای با کیفیت، با قیمت مناسب و بر اساس خواسته های و الزامات بازار هدف را در دستور کار قرار دهیم، تا بتوانیم در گذر زمان در بازارهای هدف گذاری شده به خوبی نفوذ و جایگاه مستحکمی را در آن ایجاد کنیم.

با توجه به شرایط کنونی این سوال مطرح می شود که در این شرایط کنونی چه روشی می تواند بیشترین اثرگذاری را در مناسبات تجاری دو کشور داشته باشد؟ در این خصوص رییس اتاق مشترک ایران و روسیه می گوید: علاوه بر موارد مذکور برای گرفتن نتیجه بهتر باید بهره برداری از فرصت های محیطی نیز استفاده کنیم، چرا که استفاده محیطی می تواند در تسریع بهبود روابط اثر گذار باشد.

سبد محصولات ایران در روسیه

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه هچنین در خصوص اینکه بیشترین اقلام صادراتی ایران به روسیه شامل چه محصولاتی می شود گفت: عمده اقلام عمده صادراتی شامل «میوه های خوراکی»، «مواد پلاستیکی و اشیاء آن»، «سبزیجات»، «نباتات»، «ریشه ها و غده های زیرخاکی خوراکی» ،«چدن، آهن و فولاد»،  «فرآورده ها از سبزیجات و میوه ها» بوده است و عمده اقلام عمده وارداتی شامل «چربی ها و روغن های حیوانی یا نباتی»، «غلات»، «چوب و اشیاء چوبی»،«سبزیجات»، «نباتات»، «ریشه ها و غده های خوراکی» است