به گزارش اکوایران؛ داشتن معادن قوی از یک سو و بازار خوب این کشور برای مواد غذایی از سوی دیگر موجب شده تا بسیاری از کشورها در حال حاضر برای این بازار خیز بردارند. به گفته فعالان اقتصادی، چین ، ترکیه و پاکستان از جمله کشورهای محسوب می شوند که در حال حاضر برای ورود به بازار افغانستان به رقیب ایران بدل شده اند و آنچه مسلم است اگر ایران در این خصوص برنامه ریزی نکند از رقاب عقب خواهد ماند.   

بهادر امینیان، سفیر ایران در کابل در نشست بررسی همکاری تجاری افغانستان می‌گوید: ایران با صادرات سالانه ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار، حدود ۶۰ درصد بازار کشور افغانستان را در دست دارد و در شرایط فعلی کشور افغانستان، می‌توان از یکسری ظرفیت‌ها و فرصت‌ها به‌صورت انحصاری برای ایران استفاده کرد.

امینیان معتقد است؛، شرایط فعلی افغانستان فرصت طلایی و استثنایی برای ایران است و از این کشور باید به‌عنوان مکمل اقتصاد ایران استفاده کرد.

به گفته سفیر ایران در کابل ۶۰ درصد مشکلات صادرات با افغانستان به مسائل داخلی ایران در حوزه‌های گمرک، قوانین و مقررات، تعرفه‌ها، مرزبانی، وزارت کشور و... برمی‌گردد که این موارد محدودیت‌هایی را برای بخش خصوصی ایجاد کرده است.

به گفته سفیر ایران در کابل، تحولات سیاسی اخیر کشور افغانستان تقابل با ایران برداشته شده و طالبان سعی دارند یا حداقل این‌گونه نشان می‌دهند که مانعی برای ما ایجاد نمی‌کنند.

عبور بخش خصوصی از رویکرد سنتی

وی گفت: پیشرفت ما در اقتصاد افغانستان توسط بخش خصوصی و اقدامات و مذاکرات سنتی آنها در بازار افغانستان بوده که اگر بخش خصوصی بتواند از این رویکرد سنتی عبور کند و برنامه مدرن داشته باشد، موفق‌تر خواهد بود.

 

سفیر ایران در کابل تصریح کرد: ۶۰ درصد مشکلات صادرات با افغانستان به مسائل داخلی ایران در حوزه‌های گمرک، قوانین و مقررات، تعرفه‌ها، مرزبانی، وزارت کشور و... برمی‌گردد که این موارد محدودیت‌هایی را برای بخش خصوصی ایجاد کرده است.

امینیان، با اشاره به اینکه تلاش می‌شود موانع در این حوزه شناسایی و رفع شود، افزود: حدود ۲۰ سال در افغانستان ناامنی، فساد و رانت وجود داشت، اما اکنون با متمرکز شدن حکومت مرکزی در کل این کشور ناامنی و فساد بسیار کم شده است.

وی به چند فرصت مهم برای توسعه ارتباط با افغانستان اشاره و افزود: با توجه به مشکل فعلی فقر در افغانستان باید صادرات را حفظ کرد، صرفاً به فروش کالا نپرداخت و از حوزه‌های مختلف مانند گردشگری سلامت غافل نشد.

به گفته وی، می‌توان از فرصت معادن آهن افغانستان در مرز ایران، بیشترین استفاده را داشت.

امینیان، تولید انرژی در افغانستان را بسیار به‌صرفه و اقتصادی و نیاز این کشور عنوان کرد و گفت: فعالان اقتصادی می‌توانند در تولید انرژی در افغانستان سرمایه‌گذاری کنند.

سفیر ایران در کابل، با بیان اینکه ۶۰ تا ۷۰ درصد مردم افغانستان در کشاورزی این کشور به‌صورت سنتی فعال هستند، افزود: افغانستان دارای آب، زمین و نیروی انسانی زیاد است که ایران می‌تواند در پروژه‌هایی مانند کشت فراسرزمینی، صنعتی کردن و به‌روزرسانی کشاورزی در این کشور فعالیت کند.

تعریف ساختار جدید با استفاده از تجارت

علی زینی وند استاندار کرمان نیز در این نشست، اتاق کرمان را بسیار فعال در فعالیت‌های اقتصادی داخلی و بین‌المللی دانست و گفت: این مجموعه افراد صاحب‌نام و توانمندی دارد که با هدف‌گذاری مشخص، حوزه‌های مختلف را تعریف و اجرا می‌کند.

 اظهار کرد: باوجود ظرفیت‌های فراوان استان کرمان، اما تبادلات اقتصادی کرمان با افغانستان و پاکستان آن‌چنان‌که باید نبوده و نیازمند تعریف ساختار جدید است تا با استفاده از تجارب و فرصت‌های ایجاد شده بهترین ارتباطات شکل گیرد.