به گزارش اکوایران؛ رشد قیمت برخی محصولات کشاورزی این بار نه به بهانه اعتصاب کامیون‌داران بلکه به دلیل صادرات صورت گرفته است.  

هفته گذشته شاهد اعتصاب کامیوداران به دلیل کمبود سوخت کشور بودیم،‌اعتصابی که موجب تا قیمت برخی از محصولات کشاورزی رشد قابل توجهی در بازار پیدا کند. بطوریکه قیمت برخی از محصولات کشاروزی مانند گوجه فرنگی به بالای 25 هزار تومان در سطح شهر رسید. اما اوایل هفت جاری و با توافقی که با کامیون‌دارن صورت گرفت، اعتصاب چند روزه کامیون‌داران شکست و با بازگشت کامیون ها به زمین های کشاورزی رئیس اتحادیه بارفروشان تهران ابراز امیدواری کرد که و از هفته آینده قیمت‌ها به نرخ سابق باز گردد و از آغاز هفته جدید قیمت گوجه روی پایه ۹ هزار تومان قرار گیرد.  

اما حالا خبرهای دیگری از قیمت گوجه فرنگی به گوش می رسد. مصطفی دارایی نژاد، رئیس اتحادیه بارفروشان تهران با اشاره به اینکه گوجه فرنگی لب مرز کیلویی ۱۷ هزار تومان به فروش می‌رسد، گفت: قیمت بالای گوجه در مرز باعث افزایش صادرات این محصول کشاورزی شده و به تبع قیمت گوجه فرنگی در میادین اصلی را نیز افزایش داده است.

فعالان بازار این محصول کشاورزی بر این نکته تاکید می کنند که کشاورزان در سال گذشته متحمل ضررهای زیادی شدند از این رو این حق آنهاست که امسال با افزایش صادرات سود قابل توجهی کسب کنند؛ اما باید صادرات به گونه ای مدیریت شود که نظم و تعادل بازار داخلی از بین نرود.

رئیس اتحادیه بارفروشان تهران تاکید کرد: اگر روزانه ۱۰۰ کامیون گوجه فرنگی صادر می شود حداقل ۲۰۰ کامیون باید برای عرضه در بازار داخلی تخصیص داده شود. به همین دلیل من از کشاورزان می خواهم تا ۱۰ روز آینده میزان صادرات را متعادل و با مردم همراهی کنند چرا که  با ورود گوجه فرنگی سایر شهرها به بازار، صادرات بدون مشکل خواهد بود و  بازار داخلی با چالش قیمتی مواجه نخواهد شد.

او قیمت منطقی گوجه فرنگی در میدان را کیلویی ۱۰ هزار تومان دانست و عنوان کرد که عرضه گوجه در میدان اصلی کاهش پیدا کرده از این رو از روز گذشته قیمت گوجه فرنگی هزار تومان افزایش داشت و قیمت آن به کیلویی ۱۲ هزار تومان رسید.