به گزارش اکوایران: تعامل تجاری ایران پیش از شروع جنگ ایران با روسیه و اوکراین در حدود دو میلیارد دلار بوده که 1.8 میلیارد دلار این سهم به روسیه اختصاص داشته است.

براساس ارزیابی های صورت گرفته روسیه هنوز روند تجاری خود را تعطیل نکرده با این شرایط امکان واردات از این کشور وجود دارد، اما اوکراین با توجه به از بنادر و گمرکات خود بخش اعظمی از صادرات خود را از دست داده است که این امر موجب شده تا ایران برای تامین بخشی از نیاز خود روسیه را جایگزین اوکراین کند.

براساس ارزیابی های صورت گرفت «گندم، ذرت، جو، دانه‌های روغنی» از جمله اقلام اساسی وارداتی ایران از روسیه تا زمان جنگ این کشور بوده و از اوکراین نیز هر چند محدودتر، کالاهایی مانند «گندم، ذرت، روغن آفتابگردان، ماشین‌آلات» و برخی تجهیزات نفتی وارد می‌کرد.

حال با گذشت حدود سه ماه از شروع جنگ بین این روسیه و اوکراین، اتاق بازارگانی ایران  در گزارشی وضعیت تجاری ایران با این دو کشور را بررسی کرده است. بر اساس اظهارات سید روح الله لطیفی، سخنگوی گمرک در فاصله اسفند سال قبل تا پایان فروردین امسال، تجارت ایران و روسیه حدود ۹۳۰.۴ هزار تن به ارزش بیش از ۳۸۲.۸ میلیون دلار رسیده است.

براساس ارزیابی صورت گرفته سهم واردات از روسیه ۷۵۸.۶ هزار تن به ارزش ۳۲۱.۳ میلیون دلار بوده که نسبت به دو ماه اسفند ۱۳۹۹ و فروردین ۱۴۰۰ حدود ۱۰۹ درصد در وزن و ۲۹ درصد در ارزش رشد داشته است. در دوره مشابه سال گذشته، حجم واردات ایران از روسیه ۳۶۲.۶ هزار تن به ارزش ۲۴۹ میلیون دلار بوده است.

از اقلام اساسی وارداتی ایران از روسیه در این مدت می‌توان به گندم و ذرت اشاره کرد. طبق گزارش ارائه شده وضعیت صادرات ایران به روسیه در اسفند پارسال و فروردین امسال کاهشی بوده است؛ ‌به‌طوری که ۱۷۱.۸ هزار تن به ارزش ۶۱.۵ میلیون دلار صادرات انجام شده که نسبت به دوره مشابه قبل ۲۲ درصد در وزن و ۳۶ درصد در ارزش کاهش داشته است. در دوره گذشته ۲۲۰.۹ هزار تن به ارزش ۹۶.۱ میلیون دلار صادرات به روسیه انجام شده بود.