به گزارش اکوایران؛ پیش از این حقوق ورودی کالا بر اساس دلار 4200 محاسبه می شد، اما با حذف دلار 4200 از چرخه تجارت شاهد این تغییر روند نیز بوده ایم. براساس مصوبه مجلس نرخ ETS، لحظه‌ای و بر اساس آنچه که از سوی بانک مرکزی اعلام شده، روی وب‌سایت fxmarketrade.cbi.ir قابل مشاهد خواهد بود. برآورد می‌شود که نرخ دلار ETS حدود 23 هزار تومان باشد.

براساس داده های گمرک ایران درآمد گمرک سال گذشته از محل حقوق ورودی با احتساب سایر عوارض و مالیات بر ارزش افزوده برابر با ۳۳ هزار و ۲۷۰ میلیارد و ۷۹۲ میلیون تومان بوده است. رقمی که با دلار 4200 تومان محاسبه شد و در سال جاری قرار است مبنای آن به ETS بانک مرکزی که رقمی حدود 23 هزار تومان است تغییر کند. با این شرایط و به گفته برخی مقامات رسمی حقوق ورودی در سال جاری نسبت به سال گذشته 3.5 تا 4.5 برابر افزایش خواهد داشت. با توجه به یک حساب سرانگشتی می توان گفت در صورتی که حقوق ورودی رشدی 3.5 برابری داشته باشد، واردکنندگان در مجموع 83 هزار و 176 میلیارد و 980 میلیون تومان حقوق ورودی مابه التفاوت نسبت به سال 1400 پرداخت کنند.  

برخی مقامات رسمی در خصوص مباحثی که در خصوص صدور بخش نامه گمرک ایران در خصوص نحوه محاسبه حقوق ورودی در کشور مطرح شده باید این نکته را مورد تاکید قرار داد که این تصمیم به تصمیمات گمرک و یا وزارت اقتصاد و حتی وزارت صمت ارتباط ندارد؛ این موضوع با اجماع آرا در مجلس تصویب شده و تحت عنوان قانون بودجه سال 1401 ابلاغ شده   و گمرک صرفا مجری آن است، با این شرایط اگر قرار است کسی به عواقب موضوع بی اندیشد و پاسخگو باشد نمایندگان مجلس هستد. چه بسا افرادی که در حوزه تجارت خارجی فعال هستند با این قانون چندان موافقت نیستند، چرا که انتظار می رفت در ابتدا مقدمات کار و شرایط جامعه با تمامی جوانب لحاظ می شد. نباید انتظار داشت که مجلس این قانون را بدین شکل ابلاغ کند و در تریبون‌های مجلس ، بابت گرانی ها شکوه کنند.

از سوی دیگر برخی بر این نکته اشاره می کنند، وقتی واردات برمبنای دلار آزاد انجام می شود، اگر مبنای حقوق ورودی دلار 4200 تومان باشد می تواندایجاد رانت کند. پیش از این برخی حقوق گمرک را پرداخت نمی کردند، اما با توجه به شرایط کنونی این امکان به وجود آمده که هم دولت کسری بودجه را جبران کند و هم باز توزیع کند.