به گزارش اکوایران؛ براساس گزارش منتشر شده از سوی وزارت صمت در سال 1400 بیشترین سهم دریافت تسهیلات صادراتی به استان تهران اختصاص داشته است.  

معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، طی گزارشی، وضعیت توزیع تسهیلات بانکی به بنگاه های اقتصادی را تشریح کرد؛ این گزارش نشان می دهد که تنها حدود ۴۶.۴ درصد متقاضیان در این مدت موفق به دریافت تسهیلات شده اند.

در این گزارش آمده است: سال قبل بیش از ۴۳۶۲ میلیارد تومان تسهیلات در قالب ۲۳۸ فقره به واحدهای صادراتی پرداخت شده است. البته در این مدت ۵۱۳ مورد ثبت نام برای دریافت این نوع تسهیلات انجام شده بود که یعنی حدود ۴۶.۴ درصد متقاضیان در این مدت موفق به دریافت تسهیلات شدند.

بر اساس اطلاعاتی که مربوط به یازده ماهه سال۱۴۰۰است، از بین استان‌ها، تهران بیشترین تسهیلات واحدهای صادراتی را به خود اختصاص داده است. در عین حال، شش استان شامل اردبیل، خراسان شمالی، ایلام، سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد و مازندران هیچ تسهیلاتی دریافت نکردند.

اطلاعات مربوط به تسهیلات به واحدهای صادراتی از آغاز اعطای آن یعنی خرداد ١٣٩٩ تا پایان سال قبل هم منتشر شده که نشان می‌دهد در این مدت بیش از ۵۶۱۵ میلیارد تومان در قالب ۳۱۲ فقره پرداخت شده است.

طی مدت یاد شده ۷۹۳ فقره ثبت نام برای دریافت این تسهیلات انجام شده بود که ۴۴۹ مورد از آن‌ها برای دریافت بیش از ۹۴۹۷ میلیارد تومان به بانک‌ها معرفی شدند، اما ۳۱۲ فقره تسهیلات به واحدهای صادراتی پرداخت شد؛ یعنی حدود ۳۹.۳ درصد متقاضیان موفق به دریافت این تسهیلات شدند.

به موجب آنچه در این گزارش آمده، درخواست متقاضیان پس از ثبت در سامانه بهین یاب، به صورت خودکار مورد پردازش قرار گرفته و پس از تایید به یکی از بانک‌های عامل (توسعه صادرات ایران، صنعت و معدن، توسعه تعاون، خاورمیانه، کار آفرین، تجارت، ملی ایران، رفاه کارگران، صادرات ایران، بانک مشترک ایران و ونزوئلا، کشاورزی و پارسیان) جهت تصویب و پرداخت تسهیلات ارسال خواهد شد. منابع در نظر گرفته شده برای تسهیلات به صورت تلفیقی به نسبت ۵۰ درصد منابع صندوق توسعه ملی و ۵۰ درصد منابع بانک عامل بوده و نرخ سود تسهیلات به صورت میانگین نرخ سود تسهیلات صندوق توسعه ملی و نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار است.

اولویت‌های اعطای تسهیلات بر اساس اولویت‌های کالایی، اولویت‌های کشوری، واحدهای تولیدی-صادارتی، اشخاص حقوقی، صادرکنندگان کالا از طریق توسعه زنجیره ارزش در صنایع منتخب و محصولات کشاورزی در نظر گرفته شده است.