به گزارش اکوایران؛ گمرک ایران اعلام کرد حسب تصویب اصلاحات پیشنهادی در خصوص ماده ١۸ کنوانسیون تیر ١۹۷٥ ( گمرکات مبداء و مقصد دخیل در هر حمل تیر) تعداد ادارات گمرکی مبداء و مقصد در هر حمل کالاها تحت رویه تیر از ٤ عدد به ۸ عدد افزایش یافته است.

کارنه تیر سندی است گمرکی که برای ترانزیت بین‌المللی کالا در چارچوب کنوانسیون تیر «TIR»در کشور مبدأ صادر می‌شود و به موجب آن کالا در وسیله نقلیه جاده‌ای به‌طور پلمپ شده از خاک کشورهای بین راه عبور می‌کند و تا مقصد نیازی به انجام تشریفات گمرکی مربوط به ترانزیت در مرزهای ورودی و خروجی این کشورها طبق قوانین داخلی آن‌ها نخواهد بود.

در نامه رضا درستی مدیر کل دفتر ترانزیت به مدیران گمرکات کشور با توجه به نامه ارسالی به اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران مقرر شد اصلاحات پیشنهادی در خصوص ماده 18 کنوانسیون تیر 1975 ( گمرکات مبداء و مقصد دخیل در هر حمل تیر) صورت گیرد که با توجه به این اصلاحات تعداد ادارات گمرکی مبداء و مقصد در هر حمل کالاها تحت رویه تیر از ٤ عدد به ۸ عدد افزایش یافته است. بر اساس اصلاحات فوق هر ووچر ( وله ) شماره ١ تا حداکثر ۷ اداره گمرک مبدا و هر ووچر( وله ) شماره ٢ نیز تا حداکثر ۷ اداره گمرک مقصد را شامل می شود. بنابراین تغییرات اصلی در ظاهر کارنه تیر  شامل دو قسمت می شود. در قسمت مانیفست و در خانه شماره ٢ ( گمرکات مبدا ) و در خانه شماره ١٢ (گمرکات مقصد) تعداد گمرکات از ۳ به ۷ افزایش یافته است. از سوی دیگر بخش نوار چسب قسمت پایین کارنه تیر به دلیل امکان پرینت لیزری حذف و فقط از دو منگنه برای نگه داشتن برگه‌های کارنه تیراستفاده شده است.

اصلاحات فوق از تاریخ ٢٥ ژوئن ٢٠٢٢ (٠٤/٠٤ /١٤٠١) لازم الاجرا خواهد بود که به طبع آن نیز دفترچه های کارنه تیر جدید طراحی و چاپ شده است و نمونه های آن در فایل پیوست قابل مشاهده خواهد بود.