به گزارش اکوایران: ستاد تنظیم بازار یک هفته به کارخانه های لبنی برای افزایش تولید 4 قلم محصول لبنی مهلت داد تا ظرفیت تولید محصولاتی که پس از اصلاح یارانه های برای آنها نرخ جدید تعیین شده را 50 درصد افزایش دهند.   

بر اساس تصمیم ستاد تنظیم بازار، نیمی از کالاهایی که کارخانه‌های لبنی تولید و به بازار عرضه می‌کنند، باید شامل ۴ قلم محصولی باشد که قیمت آن مصوب شده است.

در این زمینه به شرکت‌های لبنی اعلام شده تا یک هفته دیگر میزان عرضه ۴ قلم کالا شامل «شیرنایلونی ۹۰۰گرمی»، «شیر بطری یک لیتری»، «ماست 2.5 کیلویی»، «پنیر uf 400 گرمی» که پیش از این قیمت آنها در ستاد تنظیم بازار مصوب شده بود افزایش یابد.

براساس این گزارش پس از اصلاح یارانه‌ها در ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱، کارخانه‌های لبنی موظف شدند، بر اساس تصمیم ستاد تنظیم بازار نیمی از کالاهایی که تولید و به بازار عرضه ‌کنند،  اما گزارش‌های بازرسی حاکی است که عرضه این کالاها در بازار بسیار کم است.

ستاد تنظیم بازار پس از اصلاح یارانه ها قیمت «شیرنایلونی ۹۰۰ گرمی 1.5 درصد چربی» 15 هزار تومان ، «شیر بطری یک لیتری 1.5درصد » چربی 18هزار تومان»، «ماست 2.5 کیلویی 1.5 درصد چربی 49 هزار و 500 تومان»، «پنیر uf۴۰۰ گرمی نسبتاً چرب» 37 هزار و 500 تومان تعیین کرده بود.  

گزارش‌های ماموران بازرسی از برخی کارخانه ها حاکی است که عرضه این ۴ قلم کالا بسیار کم است و در حقیقت دسترسی مردم به این نوع کالاها به حداقل رسیده است. از آنجایی که این ۴ قلم محصول لبنی، پر مصرف هستند ستاد تنظیم بازار نرخ مصوب برای آنها تعیین کرد تا در سبد غذایی مردم این محصول ضروری کم نشود.