به گزارش اکوایران؛ براساس مذاکرات صورت گرفته میان تیم مذاکراه کننده ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا موافقتنامه تجارت‌ آزاد باعث صفر شدن تعرفه تجارت حدود ۸۰ درصد کالا‌ها میان ایران و اوراسیا می شود.  مجلس دوما در نشست روز سه‌شنبه هفته گذشته پروتکل توافق موقت منتهی به تشکیل منطقه آزاد تجاری بین اتحادیه اقتصادی اوراسیا و ایران در تاریخ ۱۷ مه ۲۰۱۸ را تصویب کرد. این سند در ۱۴ مارس ۲۰۲۲ در تهران امضا شد. به گزارش المیادین حال رئیس جمهور روسیه پروتکل ایجاد منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا را امضاء کرده است. 

در همین ارتباط، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ایران نیز در دیدار هفته گذشته با معاون نخست وزیر روسیه گفت: تصویب لایحه موافقت نامه تشکیل مناطق آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا در پارلمان ایران و نیز تصویب این قانون در مجلس دومای روسیه، زمینه‌های گسترده همکاری‌های اقتصادی بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا با محوریت روسیه فراهم شده است.

به گفته مسئول تیم مذاکراتی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا موافقتنامه تجارت‌ آزاد باعث صفر شدن تعرفه تجارت حدود ۸۰ درصد کالا‌ها میان ایران و اوراسیا می شود.

این توافقنامه شامل قوانین اساسی تجارت بین اتحادیه اقتصادی اوراسیا و ایران می‌ شود، از سوی دیگر در این تعهدات طرفین برای کاهش یا لغو حقوق گمرکی و دیگر موانع غیرگمرکی برای برخی از کالا‌ها در راستای تشویق همکاری‌های اقتصادی و تجاری دو طرف تعریف می‌شود.

ایران در سال ۱۳۹۵ به کمیسیون اقتصادی اتحادیه اوراسیا پیشنهاد ایجاد یک منطقه آزاد تجاری میان ایران و این اتحادیه را مطرح کرد؛ پیشنهادی که از جانب اعضای آن نیز مورد استقبال قرار گرفت و طی دو سال مذاکرات متعدد و ارزیابی کمی و کیفی اقلام و میزان تعرفه ترجیحی آنها، بالاخره این موافقتنامه در تاریخ ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ در شهر آستانه قزاقستان به امضا رسید.