اکوایران: بحران غلات در سراسر جهان از جمله دلایلی که دیوید بیزلی مدیر اجرایی برنامه جهانی غذای سازمان ملل، کاهش تولید غلات در اروپا را به آن نسبت دهد. براساس برآوردها قیمت گندم در دو ماه گذشته به بالاترین حد خود رسیده و ترس از ناامنی غذایی را در دنیا به وجود آورده است.  

به گزارش اکوایران؛ ارزیابی ها نشان می دهد تولید غلات در اروپا به شدت کاهش یافته که این امر ضربه محکمی بر امنیت غذایی این کشورها در شرایط حساس جنگ بین روسیه و اوکراین وارد کرده است. به گزارش راشاتودی براساس پیش بینی ها تولید محصولات کشاورزی و کالاهای اساسی امسال در منطقه اروپا به شدت کاهش خواهد یافت. در این گزارش براین نکته تاکید شده که بازار جهانی مواد غذایی که قبلاً تحت تأثیر آب و هوا و همه‌گیری کووید قرار گرفته بود، در حال حاضر درگیر جنگ روسیه و اوکراین شده و تحریم‌های غرب علیه مسکو ضربه دیگری به این بازار وارد کرده است. روسیه و اوکراین با هم بیش از یک چهارم گندم جهان را صادر می کنند. روسیه همچنین بزرگترین صادرکننده کود در جهان است و این باعث ترس از ناامنی غذایی و گرسنگی جهانی شده است.

از سوی دیگر شرکت مشاوره کشاورزی «استراتژی گرینز» نیز در آخرین گزارش خود  آورده است که هرچند انتظار می رفت تولید گندم در اتحادیه اروپا در سال جاری به 123.3 میلیون تن برسد، اما کشت سال جاری نشان داد که تولید گندم 1.1 میلیون تن کمتر از برآوردها بوده است. پیش بینی ها صورت گرفته برای ژوئن سال جاری تولید 124.4 میلیون تن گندم را هدف گذاری کرده بود اما این رقم محقق نشد. از سوی دیگر گندم برداشت شده نست به سال گذشته نیز کاهشی 6.6 میلیون تنی داشته و به 129.9 میلیون تن رسیده است.

وضعیت برداشت جو

از سوی دیگر برداشت جو نیز در مدت زمان مورد بررسی برابر با 49.6 میلیون تن بوده که در مقایسه با 50.3 میلیون تن کشت پیش بینی شده در ماه گذشته و 51.9 میلیون تن در سال 2021 حجم کمتری داشته است و پیش بینی می شود برداشت ذرت هم به 65.4 میلیون تن کاهش یابد که نسبت به 66.8 میلیون تن در ماه گذشته و 69.7 میلیون تن در سال گذشته کاهش یافته است.

این شرکت تحقیقاتی تخمین خود از تولید محصول گندم و جو را در ماه گذشته کاهش داد و دلیل آن شرایط خشکی بیش از حد در نیمه اول فصل رشد در بسیاری از کشورها بود.

براساس تحقیقات صورت گرفته کمبود آب مکرر و آب و هوای گرم در بسیاری از مناطق تولیدی بر ظرفیت عملکرد تأثیر منفی می گذارد.

در این گزارش براین نکته تاکید شده که بازار جهانی مواد غذایی که قبلاً تحت تأثیر آب و هوا و همه‌گیری کووید قرار گرفته بود درگیری روسیه و اوکراین و تحریم‌های غرب علیه مسکو ضربه دیگری وارد کرد. روسیه و اوکراین با هم بیش از یک چهارم گندم جهان را صادر می کنند. روسیه همچنین بزرگترین صادرکننده کود در جهان است و این باعث ترس از ناامنی غذایی و گرسنگی جهانی شده است.