به گزارش اکوایران: آمارهای اعلام شده از سوی گمرک نشان دهنده آن است که تجارت غیر نفتی کشور در ۴ ماه نخست امسال به ۴۶ میلیون و ۸۱۵ هزار تن به ارزش ۳۴ میلیارد و ۴۸۰ میلیون دلار رسیده که نسبت به مدت مشابه رشد ۱۹ درصدی داشته است. از سوی دیگر  ارزیابی ها نشان می دهد سهم واردات و صادرات در ارزش یکسان بوده و هر کدام ۱۷ میلیارد و ۲۴۰ میلیون دلار سهم داشته اند.

آمار گمرک همچنین نشان دهنده آن است که سهم صادرات از تجارت در چهار ماه  ایران ۳۵ میلیون و ۶۵۶ هزار تن کالا به ارزش ۱۷ میلیارد و ۲۴۰ میلیون دلار بوده که نسبت به چهار ماه نخست سال قبل با رشد ۲۲ درصدی در ارزش همراه بوده است.

با توجه به آمار گمرک این پرسش مطرح می شود که چه کشورهای مقاصد صادراتی ایران در مدت زمان مورد بررسی بوده اند؟ بر اساس این گزارش، چین با خرید ۱۰ میلیون و ۶۳ هزار تن کالا به ارزش پنج میلیارد و ۶۱۷ میلیون دلار اولین مقصد صادراتی ایران بوده است. براساس آمار عراق با ۶ میلیون و ۹۳۲ هزار تن کالا به ارزش دو میلیارد و ۳۹۸ میلیون دلار در جایگاه دوم قرار دارد و امارات با ۳ میلیون و ۹۵۲ هزار تن به ارزش دو میلیارد و ۲۶۴ میلیون دلارجایگاه سوم مقاصد صادراتی اران را به خود اختصاص داده است.  

از سوی دیگر ترکیه هم با سه میلیون و ۳۶۳ هزار تن به ارزش دو میلیارد و ۶۰ میلیون دلار و هند با یک میلیون و ۳۲۷ هزار تن کالا به ارزش ۵۶۷ میلیون دلار، ۵ مقصد اول کالاهای صادراتی ایران در چهار ماه نخست امسال بودند.

داده های گمرک حکایت از آن دارد که «پروپان مایع»، «متانول»، «گاز طبیعی مایع شده»، « اوره»، «بوتان مایع»، «پلی اتیلن»، «قیر نفت»، «روغن‌های سبک نفتی»، «شمش آهن» و «فولاد» فرآورده‌های سبک بیش از ۷۰ درصد نفت یا روغن‌های معدنی قیری  ۱۰ قلم کالای اول صادراتی ایران از ابتدای فروردین تا پایان تیرماه بودند.

وضعیت واردات کشور

از سوی دیگر بر اساس گزارش گمرک ایران، ۱۱ میلیون و ۱۵۹ هزار تن کالا به ارزش ۱۷ میلیارد و ۲۴۰ میلیون دلار نیز در چهار ماه ابتدایی سال وارد و از گمرکات کشور ترخیص شدند که نسبت به مدت مشابه با رشد ۱۷ درصدی همراه بوده است.

امارات با فروش ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تن کالا به ارزش چهار میلیارد و ۸۷۵ میلیون دلار، چین با یک میلیون و ۱۸۶ هزار تن به ارزش ۴ میلیارد و ۴۲۲ میلیون دلار، ترکیه با ۹۸۳ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۷۸۷ میلیون دلار، هند با ۵۲۸ هزار تن به ارزش ۸۵۹ میلیون دلار و روسیه با ۹۳۰ هزار تن کالا به ارزش ۵۹۹ میلیون دلار، ۵ کشور اول فروش کالا به ایران در این مدت ۴ ماهه بودند.

بر اساس این گزارش، گندم معمولی، برنج سفید، گوشی تلفن همراه، ذرت دامی، دانه سویا، روغن آفتابگردان، شکر خام، کنجاله سویا، تراکتورهای جاده‌ای و کک‌های زغال سنگ ۱۰ قلم اول کالاهای وارده به کشور در چهار ماه اخیر بودند.