به گزارش اکوایران؛ فعالان این حوزه معتقدند استفاده نادرست از سموم در محصولات زراعی از یک سو بکاربردن سموم غیراستاندارد موجب شده تا در حال حاضر تولید محصولات زراعی در کشور با چالش مواجه شود. اما چرا این مشکل به وجود آمده است؟ در این خصوص علی تقوی فر نایب رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران بر این نکته تاکید می کند که قانون استفاده نحوه از سموم کشاورزی با رعایت استانداردها و نظارت ها، مربوط به 50 سال پیش است اما متاسفانه اجرا نمی شود

تقوی فر نایب در این خصوص به اتاق تهران می گوید: با وجود اینکه بیش از نیم قرن از تصویب قانون استفاده از سموم کشاورزی می گذرد و دستور العمل های سختی برای این موضوع وجود دارد، اما متاسفانه سال های بسیاری است که به قانون عمل نمی شود.

تقوی فر می گوید: ماجرای باقیمانده سموم در محصولات کشاورزی فقط مربوط به کشور ما نیست و در تمام دنیا وجود دارد اما برای آن ها به اندازه استاندارد است و اگر استانداردها رعایت شود مشکل چندانی ایجاد نمی کند ولی مهم این است که در کشور ما این استانداردها رعایت نمی شود آن هم در شرایطی که قانون آن سال 1348 (52 سال پیش) تصویب شده است.

او با اشاره به اینکه باید نظارت دقیقی بر اجرای قانون وجود داشته باشد می گوید: بخشی از کار نظارت بر تولید محصولات کشاورزی برعهده وزارت جهاد کشاورزی است که باید بر تولید محصولات در مزرعه، استفاده از سموم، واردات سموم و توزیع سموم نظارت داشته باشد و بخش دیگری از کار هم برعهده مسئولین اجرایی مناطق مختلف کشور است، در قانون هم مورد تاکید قرار گرفته که فرماندار، بخشدار، استاندار باید بر تولید محصولات کشاورزی و استفاده از سموم نظارت داشته باشند و اگر تشخیص دادن محصولی از نظر کیفیت و سلامت استانداردها را رعایت نکرده است، اقدام به معدم سازی کنند. علاوه بر این ها بخشی از کار هم به وزارت بهداشت واگذار شده که باید بر عملکرد مراکز توزیع محصولات کشاورزی مانند مغازه ها، میادین و... نظارت داشته باشد. به نظرم اگر نهادها کارشان را درست انجام می دادند الان شاهد بحث های ایجاد شده نبودیم. متاسفانه خیلی به این قضایا باوجود اینکه ارتباط مستقیمی با سلامت مردم دارد، جدی گرفته نمی شود. البته در کنار این نظارت ها به کشاورزان هم باید آموزش داده شود و خودشان استانداردها را رعایت کنند مثلا سمی که برای یک محصول استفاده می شود را نباید برای محصول دیگه استفاده کنند.

تقوی فر در پاسخ به اینکه چقدر مشکل استفاده از این سموم جدی است، می گوید: من سال 1374 رئیس سازمان کشاورزی استان تهران بودم و این موضوع را مطرح کردم و این موضوع سال ها پیش از آن هم وجود داشته است و حتما باید کنترل شود. البته متاسفانه آمارها و بررسی های دقیقی هم از این ماجرا وجود ندارد و ضعف همین آمارها در استفاده از سموم هم باعث شده که هر زمانی این موضوع مطرح می شود عده ای آن را رد کنند و گروهی هم روی آن تاکید داشته باشند.

این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران با اشاره به اینکه موضوع برگشت محصولات کشاورزی صادراتی در گذشته هم رخ داده است، ادامه می دهد: در واردات سموم به کشور باید نظارت دقیقی وجود داشته باشد و سموم مرغوب که هزینه بیشتری دارد وارد شود تا مشکلی در تولید محصولات ایجاد نشود. باید سمومی وارد شود که استاندارد باشد، دوره ماندگاری پایینی داشته باشند، سمومی که با دوز کمتر استفاده می شود ولی محصول را آری از آفت می کند.

تقوی فر در پاسخ به این سوال که چرا از چنین سمومی استفاده نمی شود؟ می گوید:  این را باید مسئولان پاسخ دهند و لابد دلایلی برای این موضوع دارند؛ اما نباید فراموش کرد که هیچ چیز ارزانی بی دلیل نیست.