به گزارش اکوایران؛ براساس آمار اعلام شده بیشترین کالاهای صادر شده مربوط به صنایع مهندسی (قطعات و اجزای توربین‌های بخار)، مواد غذایی و صنایع دارویی بوده است. با توجه به آمار اعلام شده در ۹ ماهه امسال ۱۶۰ میلیون دلار کالا از ایران به سوریه صادر شده، است که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشدی حدود ۹۰ درصدی داشته است.

کیوان کاشفی رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه با بیان اینکه ایران در ۹ ماهه امسال در مجموع ۳۵ میلیارد دلار صادرات به کشورهای مختلف جهان داشته، به اتاق بازارگانی ایران به اتاق بازار گانی ایران گفت: در این دوره، سوریه در جایگاه ۲۱ کشورهای هدف صادرات ایران قرار داشته است.

کاشفی میزان واردات انجام شده از سوریه به ایران در ۹ ماهه امسال را ۲۲.۹ میلیون دلار اعلام کرد و افزود: در این بخش نیز نسبت به واردات حدود ۱۵ میلیون دلاری سال گذشته ۵۳ درصد افزایش داشته‌ایم.

او اضافه کرد: فسفات بیشترین کالای وارداتی از سوریه به ایران در این مدت بوده است.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه یادآور شد: با توجه به واردات ۳۶.۹ میلیارد دلاری ایران در ۹ ماهه امسال، سوریه در میان کشورهای مبدا واردات، در ردیف ۴۹ قرار داشته است.

کاشفی ضمن اشاره به پتانسیل های تجارت بین دو کشور گفت: اکنون با برقراری امنیت در سوریه و آغاز بازسازی این کشور، امکان افزایش صادرات ایران به سوریه وجود دارد.

کاشفی همچنین با اشاره به راه‌اندازی مرکز تجارت ایرانیان در دمشق از سوی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، این مرکز را عاملی برای تسهیل‌ تجارت میان دو کشور دانست.