به گزارش اکو ایران، رویترز نوشت 10 نفر از نمایندگان شرکت‌های هواپیمایی در نامه‌ای از دولت درخواست کرده‌اند راه‌اندازی شبکه 5G را در نزدیکی فرودگاه‌ها به تاخیر بیندازند.

پیش از این، اواخر دسامبر 2021 هم سی‌ان‌ان بیزینس در خبری گفته بود که راه‌اندازی شبکه 5G می‌تواند اختلالاتی را در زمینه پروازها ایجاد کند. نگرانی اصلی این بود که نسل جدید شبکه اینترنتی با ابزارهای هواپیمایی و رادارها تداخل پیدا کند.

حالا برخی از فعالان در صنعت خطوط هواپیمایی در رابطه با امکان تداخل سیگنال‌های 5G با فناوری‌های مرتبط با هواپیمایی، ابزار نگرانی کرده‌اند.

روز چهارشنبه قرار است بخشی از خدمات شبکه 5G آغاز به کار کند. اما فعالان در عرصه خطوط هواپیمایی معتقدند این اقدام می‌تواند برای پروازهای آمریکایی بحران ایجاد کند.

اداره هوانوردی فدرال (FAA) هشدار داده که این فناوری جدید می‌تواند به ابزارهای هواپیمایی نظیر ارتفاع‌سنج آسیب برساند یا اختلالاتی را در آن ایجاد کند. در نامه گفته شده چنین اتفاقی یعنی در روزی مانند دیروز، بیش از یک هزار و 100 پرواز لغو یا دچار تاخیر می‌شوند و 100 هزار مسافر دچار مشکل خواهند شد.

برخی از خطوط هواپیمایی هم گفته‌اند که احتمالا برنامه‌های پرواز بین‌المللی خود را که قرار بوده از خارج به آمریکا بروند، لغو خواهند کرد تا جلوی بروز بحران را بگیرند.

آن دسته از خطوط هواپیماییِ آمریکایی که این نامه را امضا کرده‌اند هنوز در این زمینه اظهارنظر نکرده‌اند. خطوط هواپیمایی درخواست دارند که این فناوری تنها زمانی راه‌اندازی شود که ایمنی را به خطر نیندازد و منجر به آشوب و فاجعه نشود.